Dzień dobry LoveKraków.pl.: Nowo powstałe szkoły doktorskie czekają na magistrów

fot. LoveKraków.pl

W dzisiejszym wydaniu lokalnych dzienników przeczytamy m.in. o dyskusji na temat tego w jaki sposób połączyć zabytkowe centrum miasta z bulwarami i Wisłą. Przeczytamy również o uczelniach, które po raz pierwszy otwarły swoje szkoły doktorskie.

Czwartek na LoveKraków.pl:

- Pożar w Kombinacie. Na miejscu ponad 11 zastępów straży pożarnej

- Kłęby dymu nad Krakowem. Pożar w hucie widziany z różnych stron miasta [ZDJĘCIA]

- Dominika w świecie Głuchych

- 200 zarzutów za fikcyjne szkolenia dla ochroniarzy

- Pożar w hucie ArcelorMittal. Będzie dochodzenie

- Wisła żądna smaku zwycięstwa

- Symulacja zabójstwa abpa Jędraszewskiego podczas wyborów Mr Gay Poland. Episkopat zabiera głos

 

Przegląd prasy

Dziennik Polski: Uczelnie zapełnią się doktorantami

W październiku ruszą pierwsze zajęcia w szkołach doktorskich utworzonych przez krakowskie uczelnie. Szkoły doktorskie to odpowiedniki studiów III stopnia, które zostały zlikwidowane zgodnie z założeniami tzw. konstytucji dla nauki, którą przygotował resort nauki i szkolnictwa wyższego. Wśród placówek, które ogłosiły nabór, znalazł się m.in. Uniwersytet Jagielloński, w którym od października rozpocznie swoje przewody doktorskie przeszło 250 magistrantów. Do swoich szkół doktorskich zapraszają również dwie techniczne uczelnie w Krakowie. Akademia Górniczo-Hutnicza przygotowała dla przyszłych doktorantów 276 miejsc, a zgłoszenia przyjmuje do 6 października. Politechnika Krakowska z rekrutacją na 46 miejsc dopiero we wrześniu. Uniwersytet Rolniczy początkowo przygotował jedynie 10 miejsc w swojej szkole doktorskiej, ale jak podaje Izabella Majewska, rzecznik prasowy uczelni na łamach Dziennika Polskiego: „rektor może zwiększyć limit o dwa miejsca”.

Gazeta Wyborcza: Zabytkowe centrum Krakowa plus bulwary i Wisła

Właśnie to połączenie będzie tematem październikowego Biennale Architektury Kraków 2019, które odbędzie się w Centrum Kongresowym. Dziennikarze „Wyborczej” zauważają, że wydarzenie pokryje się ze szczególnym czasem w Krakowie, ponieważ jesienią mamy poznać decyzję miasta w sprawie budowy pomnika Armii Krajowej na bulwarze Czerwieńskim. Kwestia ta wzbudza wiele emocji w mieszkańcach. W Krakowie jest jednak więcej kwestii architektonicznych, które należy szybko rozwiązać. Obecnie toczą się dyskusje z mieszkańcami i miejskimi aktywistami, którzy chcą by stoki Wzgórza Wawelskiego stały się wizytówką miasta. Urzędnicy pytają jednak krakowian o pomysły na zagospodarowanie placu Wielkiej Armii Napoleona. Jak podaje „Wyborcza”, już teraz zmieniono ruch na ul. Grodzkiej i pod samym Wawelem, a wśród radnych i nie tylko powstała dyskusja nad tym, czy uruchomić nowe linie tramwajowe ulicami Podzamcze i Straszewskiego. – Wraz ze zmianą roli historycznej centrów europejskich miast, z roli bazy przemysłowej na role rekreacyjne, kulturalne i edukacyjne, zmienia się także sytuacja rzek w miastach. Rzeka nadaje miastu walorów rekreacyjnych przez swe spokojne wody i zielone brzegi – czytamy opinie architektów w dzisiejszym wydaniu „Wyborczej. Biennale Architektury Kraków 2019 potrwa od 8 do 9 października.