Odpust Emaus z uwagi na sytuację epidemiologiczną został odwołany.
– Osobom, które planowały sprzedaż na wylosowanych stanowiskach zaproponujemy możliwość sprzedaży podczas Odpustu Zwierzynieckiego w weekend majowy. oczywiście jeśli warunki pozwolą – mówi Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.
O tradycji słów kilka
Emaus jest to zwyczaj niemal wyłącznie krakowski. Odpust na Zwierzyńcu sięga swą tradycją XII wieku, zaś pierwsze wzmianki o festynie pochodzą z wieku XVI.
Nazwa święta Emaus pochodzi od biblijnej wsi, do której podążał Zmartwychwstały Chrystus. Dawniej odpust odbywał się między kościołem św. Salwatora, kaplicą św. Małgorzaty i klasztorem Norbertanek. Z czasem przeniesiony został na ul. Kościuszki.
W tym dniu uroczystą sumę odpustową odprawia arcybiskup Krakowa. Na zbiegu ulic: Tadeusza Kościuszki, Św. Bronisławy i właśnie ulicy Emaus stoją barwne kramy, na których można nabyć dosłownie wszystko. Można więc kupić: serce z piernika, odpustowy miodek, zabawki, biżuterię, gliniane kogutki, dzwoneczki i chyba najbardziej kojarzone z tym wydarzeniem drewniane figurki Żydów, przyodziane w tradycyjne stroje, grających na instrumentach muzycznych lub czytających Torę. Zakup ich przynosi podobno szczęście i bogactwo.
Podczas odpustu Emaus często organizowane są atrakcje dla dzieci takie jak loterie, czy też strzelnice sportowe. Dorośli mogą rozkoszować się pięknem tradycji i oczywiście, jeśli pogoda na to pozwala, wybrać się na jedną z wielu tras spacerowych rozpoczynających się na Zwierzyńcu. Najczęściej zdecydowana większość wybiera drogę prowadzącą na kopiec Kościuszki.