Gmach Muzeum Narodowego nieczynny do odwołania [AKTUALIZACJA]

Gmach Muzeum Narodowego w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ulewy dały się we znaki i Muzeum Narodowemu w Krakowie. Instytucja poinformowała, że gmach jest nieczynny do odwołania.

– Z przyczyn technicznych musimy zamknąć gmach Muzeum Narodowego. Mamy nadzieję, że uporamy się z problemami, które pojawiły się po ulewie i jutro po południu uda nam się otworzyć budynek dla zwiedzających – mówi Katarzyna Bik, rzeczniczka MNK.

Pozostałe oddziały działają bez zmian. Sukiennice, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Muzeum Książąt Czartoryskich, Arsenał Czartoryskich i Kamienica Szołayskich są czynne do 19:00. Pozostałe oddziały o godzinę krócej.

W przyszłym tygodniu instytucja planuje otwarcie nowej wystawy „Hokusai. Wędrując…”. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane japońskie drzeworyty Katsushiki Hokusaia.

Ulewy w Krakowie

Jak informuje Państwowa Straż Pożarna, od godzin wieczornych w czwartek aż do dzisiaj, do godz. 6.00, strażacy przyjęli 1104 zgłoszenia i podjęli ok. 800 interwencji na terenie Krakowa. Interwencje dotyczyły głównie zalanych piwnic w budynkach, a także podtopień budynków spowodowanych przez niedrożne studzienki kanalizacyjne.

W związku z intensywnymi opadami deszczu energii elektrycznej zostały pozbawione budynki w rejonie ul. Kałuży, al. Mickiewicza, al. Krasińskiego, ul. Morawskiego i Syrokomli.

Jak informuje Klimat-Energia-Gospodarka Wodna, woda podtopiła posesje na osiedlu Kabel, gdzie ma powstać przepompownia oraz zbiornik retencyjny. KEGW zakończył prace z modelowaniem zlewni, trwają rozmowy z właścicielami terenu, na którym ma powstać inwestycja przeciwpowodziowa. Łącznie w KEGW odnotowano ponad 150 interwencji.

W Bieżanowie woda przelała się przez wał przeciwpowodziowy na rzece Serafie. Zalanych zostało kilkadziesiąt budynków mieszkalnych. Obecnie wszystkie rzeki i potoki w Krakowie są w swoich korytach.

AKTUALIZACJA: Gmach Główny MNK jest już otwarty. W sobotę można go zwiedzać do godziny 19, w niedzielę w godzinach 10-18. Dyrekcja muzeum tłumaczy, że decyzję o zamknięciu podjęto z powodu braku prądu w całej okolicy.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza