Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej udzielają bezpłatnych korepetycji z informatyki dla maturzystów. Z lekcji skorzystało już 150 uczniów z całej Polski.
Darmowe korepetycje to inicjatywa Koła Naukowego BIT, działającego przy Wydziale Informatyki AGH. Pierwsza edycja projektu MaturaxDiament obejmuje wykłady i ćwiczenia online. Mają wesprzeć uczniów w przygotowaniach do matury oraz w uzyskaniu Diamentowego Indeksu AGH z informatyki.Studenci prowadzą cotygodniowe wykłady z zagadnień, które są niezbędne do uzyskania pozytywnych wyników na maturze na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Wśród nich są m.in.: analizowanie i rozwiązywanie problemów algorytmów i struktury danych, programowanie czy operacje matematyczne. Uczniowie utrwalają zdobytą wiedzę, rozwiązując przygotowane przez koordynatorów zadania, a w razie trudności, mogą je omówić podczas kolejnej wspólnej lekcji. Zajęcia są dostępne dla każdego maturzysty.
– Godzina informatyki tygodniowo to zdecydowanie za mało, żeby przygotować się do zdania matury z dobrym wynikiem, który pozwoli dostać się np. na wiele kierunków w AGH czy innej dobrej uczelni – mówi Aleksandra Poskróbek, pomysłodawczyni inicjatywy, obecnie studentka trzeciego roku informatyki na AGH.
– Sytuacja wygląda lepiej w liceach branżowych i technikach, nadal jednak ta dziedzina wymaga sporo dodatkowej, samodzielnej pracy, czego sama doświadczyłam. W zeszłym roku uczyłam informatyki młodszą siostrę i dało mi to dużo satysfakcji. Podobne doświadczenia mieli koledzy i koleżanki z BIT-u, więc pomyśleliśmy, że korepetycje online dla wszystkich zainteresowanych będą dobrym pomysłem – dodaje Poskróbek.