Hejnalista poszukiwany

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Straż Pożarna ogłosiła nabór na stanowisko hejnalisty. Dwóch najlepszych kandydatów będzie kontynuować tę piękną tradycję.

Funkcja hejnalisty sięga 600-letniej tradycji miasta. Dzisiaj już żaden krakowianin, a także turysta nie wyobraża sobie Rynku Głównego bez hejnału granego z wieży Bazyliki Mariackiej. Hejnalista to kluczowy składnik krakowskiego, królewskiego klimatu miasta.

Wymagania

Kandydat na hejnalistę musi spełniać trzy najważniejsze kryteria. Po pierwsze musi posiadać polskie obywatelstwo, po drugie minimum średnie wykształcenie. Na koniec, nie może być karany, ponieważ na etapie rekrutacji dostarcza zaświadczenie o swojej niekaralności. Jeśli strażak spełnia wszystkie trzy punkty, może starać się o przyjęcie na wysokie – nie tylko – rangą, strażackie stanowisko.

Chociaż mogłoby się wydawać, że praca mariackiego trębacza jest łatwa i przyjemna, w rzeczywistości jest nieco inaczej. Krakowski hejnał to wymagająca służba, która trwa nieprzerwanie od 600 lat. Hejnał nie umilkł nawet w trakcie II wojny światowej.

Strażak rozgłaszający melodię na cztery strony świata robi to co godzinę, przez całą noc i cały dzień. Na jeden 24-godzinny dyżur na wieży przysługują dwa dni odpoczynku. Co ciekawe, wśród hejnalistów nie ma jeszcze hejnalistki, choć jak podkreśla Bartłomiej Rosiek z Państwowej Straży Pożarnej, oferta jest skierowana również do pań.

– Zarówno kobiety, jak i mężczyźni są dopuszczeni do podjęcia pracy hejnalisty. Testy sprawności fizycznej, którym poddawana jest każda osoba ubiegająca się o to stanowisko, będą dostosowywane do płci kandydata – zapewnia Rosiek.

Trzy lata

Funkcję nowego hejnalisty strażak pełni przez trzy lata na tak zwanym stażu. Po tym czasie zostaje mianowany hejnalistą „na stałe”. W tym roku spośród wszystkich kandydatów zostanie wybranych dwoje najlepszych.

– 17 lipca będzie dokładnie wiadomo, ile osób złożyło swoje podanie do podjęcia tej funkcji – podaje Rosiek. W przeciągu kilku dni przejdą szereg testów, które wyłonią najlepszych z nich. Następnie przez trzy lata młody hejnalista będzie pracował pod okiem doświadczonych trębaczy. Gdy po tym czasie uzyska pozytywną opinię, stanie się pełnoetatowym hejnalistą.

Nie tylko trąbka

Do zadań krakowskiego hejnalisty, dzięki któremu z wieży Bazyliki Mariackiej rozbrzmiewa hejnał, nie należy tylko gra. Strażak musi również wcielić się w rolę przewodnika, który po każdym odegranym hejnale przybliża turystom historię krakowskiego hejnału.

Dlaczego nabór zorganizowany jest akurat teraz? – Część hejnalistów w pewnym momencie osiąga określony wiek. Aby nie dopuścić do braku hejnalistów w zespole, staramy się uzupełnić te braki osobowe. Organizujemy więc nabór i staramy się zrekrutować nowych strażaków-hejnalistów na te wolne miejsca – dopowiada rzecznik straży. Kandydaci mogą składać swoje wnioski do 17 lipca.
comments powered by Disqus