Igrzyska Europejskie. Ogień Pokoju przyleci z Rzymu do Polski

Ołtarz Ara Pacis

W poniedziałek (3 kwietnia) wieczorem w słynnym rzymskim muzeum Ara Pacis odbędzie się uroczystość odpalenia i przekazania Ognia Pokoju organizatorom Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Ogień dotrze do Polski rządowym samolotem z prezydentem Andrzejem Dudą, a także wybitnymi sportowcami: Robertem Korzeniowskim i Anitą Włodarczyk.

Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) ma swoją siedzibę w Rzymie. W tym mieście stoi też zrekonstruowany marmurowy ołtarz Ara Pacis, wzniesiony przez cesarza Oktawiana Augusta na pamiątkę zakończenia wyniszczających wojen domowych i zaprowadzenia pokoju. W poniedziałek o godzinie 19:30 w tym szczególnym miejscu nastąpi uroczyste odpalenie Ognia Pokoju (Flame of Peace), od którego 21 czerwca, podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Europejskich, zapalony zostanie znicz na stadionie Wisły w Krakowie. Ogień Pokoju jest jednym z symboli igrzysk, wzorowany na ogniu olimpijskim.

Delegacja z prezydentem

W ceremonii weźmie udział prezydent Andrzej Duda, który objął honorowym patronatem III Igrzyska Europejskie. Głowa państwa wygłosi krótkie przemówienie, a następnie otrzyma ogień od prezydenta EOC Spyrosa Capralosa i przekaże go czterokrotnemu mistrzowi olimpijskiemu Robertowi Korzeniowskiemu. Wybitny chodziarz dokona symbolicznego odpalenia pochodni, a sztafetę rozpocznie najbardziej utytułowana obecnie polska sportsmenka Anita Włodarczyk.

Następnie ogień zostanie przetransportowany prezydenckim samolotem do Warszawy. W skład oficjalnej delegacji wejdą także m.in. Marcin Nowak (prezes spółki IE 2023) i Witold Kozłowski (marszałek Małopolski). – Na czas przelotu ogień trafi do specjalnego urządzenia, które nosi nazwę „flamebox” – mówi Dawid Gleń, rzecznik prasowy Komitetu Organizacyjnego IE 2023.

Wydarzenie będzie transmitowane na stronie www.eoctv.org.

Sztafeta promująca igrzyska

– Pierwszym przystankiem Ognia Pokoju w Polsce będzie Pałac Prezydencki w Warszawie. Następnie ruszy on w trasę po Polsce, odwiedzając miejsca związane ze sportem, by promować ideę Igrzysk Europejskich i samo wydarzenie. Po Wielkanocy będziemy informować, gdzie będzie można spotkać sztafetę z ogniem, jakie wydarzenia i gdzie się odbędą. Mamy specjalne pochodnie, które mają taki sam wzór jak te znane z Igrzysk Olimpijskich – tłumaczy Dawid Gleń.