In vitro dla krakowian. W tym roku programem zostanie objętych co najmniej 200 par

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Krakowie rusza program leczenia niepłodności metodą in vitro. W 2022 roku ma nim zostać objętych co najmniej 200 par.

21 stycznia prezydent Jacek Majchrowski wydał zarządzenie w sprawie ogłoszenia i przeprowadzenia konkursu ofert na realizację w 2022 roku „Gminnego Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa”.

Polecił określenie wymagań, kryteriów i zasad wyboru realizatora/realizatorów oraz środków finansowych na ten cel.

Gminny program leczenia niepłodności będzie finansowany z budżetu miasta. Jest on skierowany wyłącznie do osób zamieszkałych na terenie Krakowa i ma być realizowany od 14 marca do 31 grudnia 2022 roku.

Jak czytamy w zarządzeniu prezydenta, planowana wysokość środków na realizację programu w tym roku wynosi 1 mln zł.  W tym roku programem ma być objętych co najmniej 200 par.

„Możemy dać wielu osobom szansę na szczęście”

Radni przegłosowali program leczenie niepłodności metodą in vitro 24 marca 2021 roku.

– Dla krakowianek i krakowian dofinansowanie zabiegów in vitro to sprawa niezwykle ważna, co pokazało nam poparcie dla inicjatyw obywatelskich w tym zakresie. Walczyłam w ostatnich latach intensywnie o ten program. Mamy możliwość wsparcia osób dotkniętych niepłodnością, możemy dać wielu osobom szansę na szczęście, jakie daje rodzicielstwo. Jest tak wiele par, którym nie tylko można, ale trzeba pomóc –  mówiła wówczas Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta ds. polityki równościowej, która już wcześniej była zaangażowana w inicjatywę dotyczącą uchwalenia programu finansowania in vitro z budżetu miasta.

comments powered by Disqus