Jacek Majchrowski: Możemy stracić pół miliarda złotych

Jacek Majchrowski fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Na rozwiązaniach zawartych w Polskim Ładzie jako miasto możemy stracić blisko pół miliarda złotych – mówi dla LoveKraków.pl Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

– Wiemy, że jeśli wejdą w życie zapowiadane zwolnienia podatkowe, w szczególności kwota wolna od podatków w wysokości 30 tysięcy złotych, to jako miasto będziemy stratni blisko pół miliarda złotych – w taki sposób prezydent skomentował zmiany podatkowe związane z Polskim Ładem w kontekście sytuacji samorządów.

Wszystko przez to, że samorządy (w zależności od szczebla) mają udział w podatku dochodowym, który jest odprowadzany do lokalnego urzędu skarbowego. Tylko w tym roku do budżetu miasta z budżetu centralnego ma trafić ponad 1,8 mld złotych, co stanowi prawie 29 procent wszystkich rocznych dochodów Krakowa.

Prezydent zaznacza jednak, że rząd obiecał udzielić blisko 250-milionowej rekompensaty, ale te pieniądze mogłyby być przeznaczone tylko na inwestycje. – To oznacza, że drugie tyle możemy stracić. To będzie wiązało się niestety z pogorszeniem niektórych usług komunalnych – komentuje.

W środę w Warszawie odbywa się spotkanie samorządowców podczas którego ma zostać przyjęty apel środowiska „W obronie społeczności lokalnych i regionalnych”. Później samorządowcy przejdą do Sejmu, gdzie przekażą apel marszałek Elżbiecie Witek.

Kraków w Warszawie reprezentuje wiceprezydent Bogusław Kośmider.

comments powered by Disqus