Jacek Majchrowski w Senacie: Igrzyska nie mogą odbyć się na koszt mieszkańców Krakowa

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Prezydent Krakowa apelował do senatorów, aby jak najszybciej przyjęli specustawę dotyczącą przygotowań do Igrzysk Europejskich w 2023 roku.

W środę rano odbyło się połączone posiedzenie senackich komisji: edukacji i sportu oraz samorządu terytorialnego. Parlamentarzyści pracowali nad specustawą mającą ułatwić przygotowania do przeprowadzenia w Małopolsce Igrzysk Europejskich w 2023 roku.

Jacek Majchrowski: To zamknęłoby dyskusję

– Nam zależy na jednej rzeczy, aby akty prawne, takie jak ustawa oraz rozporządzenia, weszły jak najszybciej w życie – mówił podczas posiedzenia prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

– Jak państwo doskonale wiecie społeczeństwo Krakowa jest społeczeństwem obywatelskim, w związku z czym na każdą rzecz powstaje kilka komitetów protestacyjnych, są także komitety związane z przeciwnikami igrzysk, więc trzeba im dać na papierze co miasto zyska, albowiem wychodzimy z założenia, że igrzyska nie mogą odbyć się na koszt mieszkańców Krakowa, co oni podnoszą bardzo często. To zamknęłoby całą dyskusję – dodał prezydent.

Wiceminister zapewnia: Kraków otrzyma pieniądze

Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych zdradził, że Kraków otrzyma pieniądze na inwestycje sportowe oraz transportowe. W przypadku tych drugich trwają jeszcze prace nad ostatecznym kształtem listy.

– Założeniem organizatorów jest, aby w jak największym stopniu wykorzystać obecną infrastrukturę sportową, więc nie istnieje ryzyko, że obiekty będą później stały puste. Przykładem może być stadion Wisły, na remont którego rząd przeznaczy pieniądze, a późnej na pewno będzie wykorzystywany do przeprowadzania rozgrywek sportowych – podkreślił.

Mówił, że 160 mln złotych opłaty licencyjnej dla Europejskiego Komitetu Olimpijskiego będzie pochodzić z budżetu państwa. A sprawą rozliczenia zajmie się specjalna spółka, która powstanie po uchwaleniu ustawy.

Sposób na odbicie się branży turystycznej

Wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy stwierdził, że organizacja takiej imprezy opłaca się Polsce i Krakowowi. – Takie wydarzenia stanowią wieloletni element promocji danego miejsca jako turystycznej destynacji. Budują również pozytywny klimat miejsca nie tylko w krajach europejskich ale również świata – zauważył.

– Wszystkie koszty ze strony państwa polskiego są racjonalne i będą opłacały się również Małopolsce i Krakowowi – dodał minister.

Prezydent Jacek Majchrowski zaznaczył, że nie chodzi tylko o kwestie promocyjne. Igrzyska Europejskie mają być szansą, na „odbicie się branży turystycznej” po epidemii koronawirusa.

Komisje przyjęły specustawę bez żadnych poprawek. Teraz dokument trafi pod obrady Senatu, a później – jeśli nie będzie zmian – na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.