Jaka ma wyglądać postcovidowa turystyka? Miasto chce konsultacji społecznych

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W piątek miasto skieruje do konsultacji społecznych projekt dokumentu „Polityka zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021–2028”.


Nowa strategia, która ma zastąpić tę przyjętą w 2014 roku, ma m.in. sprawić, że po zapaści spowodowanej koronawirusem turystyka w Krakowie odbuduje się w bardziej zrównoważonym i odpowiedzialnym kształcie.

– Określi najważniejsze obszary polityki turystycznej miasta na osiem kolejnych lat oraz wskaże rekomendacje długofalowych działań dla wszystkich grup interesariuszy publicznych i prywatnych. Nowa strategia powstaje w szczególnych okolicznościach – w momencie zaniku zjawiska przerostu ruchu turystycznego, kiedy sektor turystyki przeżywa zapaść i potrzebuje wsparcia oraz bodźców do odbudowy – informuje miasto.

Korzyści ekonomiczne i społeczne

Władze miasta uważają, że sytuację można wykorzystać do takiego modelowania turystyki, aby stała się ona bardziej równoważąca i odpowiedzialna.

– Ważne jest, aby przyszła, postcovidowa turystyka nie tylko odrobiła straty ekonomiczne, ale także i to, aby była współzarządzana i zapewniała korzyści ekonomiczne i społeczne wszystkim zaangażowanym w jej rozwój podmiotom. Dlatego celem polityki turystycznej Krakowa w kolejnych latach będzie przywrócenie istotnej roli tego sektora w życiu społeczno-gospodarczym, ale w taki sposób, aby nie doprowadzić do przerostu funkcji turystycznej i podnieść jakość usług i komfort życia mieszkańców – zaznacza miasto w komunikacie.

W trakcie konsultacji odbędzie się spotkanie Krakowskiego Forum Turystycznego, na którym przedstawiciele branży będą mieli szansę zapoznać się z projektem dokumentu i zgłosić swoje uwagi do propozycji rekomendacji.

Konsultacje potrwają do 23 października. Szczegóły na stronie internetowej www.dialogspoleczny.krakow.pl.