Już dzisiaj poznamy najlepszą antysmogową innowację roku

fot. SMOGATHON

12 zespołów z 9 krajów spotkało się w miniony weekend w siedzibie HSBC w Krakowie, aby walczyć o szansę na pokazanie swoich innowacyjnych rozwiązań na walkę ze smogiem podczas finału Smogathonu, który odbędzie się już dzisiaj – w poniedziałek 27 listopada w Centrum Kongresowym ICE, w ramach konferencji Global Clean Air Summit.

Zespoły miały za zadanie zaprezentowanie swoich rozwiązań przed panelami czterema ekspertów w czterech dziedzinach: technologia, innowacja, biznes i administracja/społeczeństwo. Walka była bardzo wyrównana, ale ekspertom udało się wybrać 6 najlepszych projektów:

• Aeris – urządzenia do filtrowania i monitorowania stanu powietrza;

• Artveoli – dzieła sztuki wykorzystujące fotosyntezę, aby zamieniać dwutlenek węgla w tlen;

• Brizi – poduszeczka do wózków chroniące dzieci przed smogiem;

• CGON – system do samochodów i innych pojazdów, produkujący wodór zmniejszający emisję zanieczyszczeń i zwiększający wydajność paliwa;

• Radic8 – filtry powietrza generujące tlen, które mogą być wykorzystywane jako przestrzeń reklamowa;

• Respilon – ekrany z nanomateriału służące m.in. do produkcji siatek zapobiegających przedostawaniu się smogu przez otwarte okna.

Podczas finałowych prezentacji, każdy zespół będzie miał dokładnie 5 minut na zaprezentowanie się przed publicznością ponad tysiąca osób oraz jury: Elżbietą Bieńkowską (Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP), Jackiem Krupą, Elżbietą Koterbą, prof. Michałem Krzyżanowskim z King’s College London, a także dyrektorami i przedstawicielami kilku znanych firm z siedzibami w Krakowie oraz dużych funduszy inwestycyjnych.

Członkowie jury będą oceniać jakość samej prezentacji, ale przede wszystkim potencjał technologiczny oraz biznesowy projektów, a także ich pomysł na wdrożenie pilotażowe w Krakowie. To ostatnie będzie bardzo istotne, biorąc pod uwagę fakt, że ze 100 tys. dolarów nagrody, która przewidziana jest dla zwycięzcy, 75 tys. ma zostać przeznaczonych właśnie na to wdrożenie.

– W tym roku po raz pierwszy działamy naprawdę międzynarodowo – podkreśla Anna Ryś, która współorganizuje wydarzenie. – Mamy nadzieję na znalezienie rozwiązania, które faktycznie wpłynie pozytywnie na stan powietrza w Krakowie i docelowo na skalę globalną, a także pomoże w uświadomieniu społeczeństwa. Pilotażowe wdrożenie jest w Krakowie i bardzo dobrze, bo zimą to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Jeśli tutaj uda się pokazać, że takie wdrożenie ma sens, to zwycięskiemu zespołowi o wiele łatwiej będzie przekonać do swojego rozwiązania także inne miasta w Polsce i na całym świecie. Poza nagrodą główną, w tym roku finaliści mają szansę na dodatkową nagrodę specjalną, ufundowaną i przyznawaną przez partnera wydarzenia, Otrivin: 50 tys. zł na wdrożenie w jednym z polskich miast.

Smogathon to globalny konkurs dla innowacji walczących z zanieczyszczeniami powietrza, mający swoje korzenie w Krakowie i odbywający się od 2015 roku. W tym roku Smogathon połączony jest z międzynarodową konferencją Global Clean Air Summit, której celem jest wymiana doświadczeń, myśli i praktyk związanych z walką z zanieczyszczeniem powietrza.

Rejestracja na całą konferencję, jak również na sam finał Smogathonu, jest darmowa. Bilety dostępne są na stronie internetowej: https://www.smogathon.com

 

comments powered by Disqus