Kazimierz. Pęka jeden z najcenniejszych zabytków kultury żydowskiej

fot. Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa/Facebook

Synagoga Izaaka na krakowskim Kazimierzu wymaga remontu. Chodzi o pęknięcia na sklepieniu nad salą modlitewną budynku. Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa zadeklarował finansową pomoc.

Mieszcząca się na rogu ulic Kupa i Izaaka synagoga to największa z kazimierskich bożnic. Przypuszcza się, iż została zaprojektowana przez królewskiego architekta Giovanniego Trevano. Budynek ufundował w 1638 r. kupiec Izaak Jakubowicz, jeden z najzamożniejszych przedstawicieli społeczności żydowskiej.

Cenny zabytek pęka

Jak poinformował SKOZK, synagoga musi przejść remont. W 2018 roku na sklepieniu nad salą modlitewną budynku pojawiły się rysy.

– Przeprowadzono badania, w tym odkrywki ukazujące sporą szerokość i duże rozgałęzienie pęknięć. Wykonana na zamówienie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej ekspertyza ujawniła nadmierną deformację powierzchni sklepienia, które nie przenosi właściwie obciążeń – czytamy na profilu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

W zeszłym roku, przy wsparciu SKOZK i po uzyskaniu dodatkowych opinii rzeczoznawców, opracowano projekt techniczny zabezpieczenia sklepienia.

– Zgodnie ze stanowiskiem władz konserwatorskich wybrano ostatecznie metodę gwarantującą jak najmniejsze ingerencje w piękne, stiukowe dekoracje sklepienia. Będzie to możliwe dzięki taśmom z włókien węglowych, które zepną sklepienie od strony jego górnej powierzchni (czyli od strony strychu) – wyjaśnia SKOZK.

Instytucja zadeklarowała dalszą pomoc w ratowaniu synagogi. Bożnica należy do unikatowego w skali europejskiej zespołu żydowskich budynków sakralnych wznoszonych od końca XV do końca XIX w., położonych na obszarze wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto

Aktualności

Pokaż więcej