Z powodu coraz większej liczby zakażeń koronawirusem, odżywają pytania o kwarantannę. Niejasne jest to, jakie są zasady kierowania do przymusowej izolacji osób, z którymi chory mógł mieć kontakt.
Do naszej redakcji zwróciła się pani Patrycja. Zapytała o następującą sytuację: „Jeśli współpracownik wybiera się na wesele, a po tym wydarzeniu na tygodniowy urlop i jeśli w tym czasie zrobi test, który da pozytywny wynik, to od kiedy – licząc od czasu wesela – osoby, z którymi miał kontakt, zostaną wysłane na kwarantannę?”.
– Szukałam na różnych stronach, ale nigdzie nie zalazłam konkretnych procedur – dodaje nasza Czytelniczka.
Pytanie może się wydawać skomplikowane, ale z punktu widzenia wielu firm jest bardzo praktyczne. Odpowiedziała nam na nie dr n. med. Anita Orzeł-Nowak, kierownik Oddziału Nadzoru Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.
– Okres wylęgania choroby COVID-19 wynosi od 1 do 14 dni od daty narażenia – przypomina ekspertka.
Anita Orzeł-Nowak zaznacza, że nie wszyscy, z którymi mógł się widzieć i spotkać zarażony, automatycznie są poddawani kwarantannie.
– Wszelkie decyzje odnośnie kierowania osób na kwarantannę podejmuje właściwy terenowo Powiatowy Inspektor Sanitarny po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu epidemiologicznego i ocenienia stopnia zagrożenia możliwości zakażenia z uwzględnieniem okresu wylęgania do 15 dni – stwierdza doktor Anita Orzeł-Nowak.
Według danych przekazanych w poniedziałek, w szpitalach w Małopolsce przebywa 212 osób zakażonych koronawirusem. 10 117 osób jest objętych kwarantanną, a 987 – nadzorem epidemiologicznym.
Masz pytanie? Pisz: redakcja@lovekrakow.pl