Kierowcy w Małopolsce tracą prawo jazdy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

3 tys. kierowców w Małopolsce straciło prawo jazdy za złamanie limitu prędkości na obszarze zabudowanym. To najnowsze dane Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Przez osiem pierwszych miesięcy 2021 roku małopolscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali 2988 praw jazdy za przekroczenie limitu prędkości o 50 km/h na obszarze zabudowanym. To o 222 więcej zatrzymanych praw jazdy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

– Przedstawione liczby pokazują, że w dalszym ciągu kierujący ignorują podstawowe przepisy ruchu drogowego. Nadal zdarzają się zdarzają się kierowcy, których tak duża dolegliwość, jaką jest zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące za jazdę z prędkością większą o ponad 50 km/h niż obowiązuje na obszarze zabudowanym, nie powstrzymuje od nieodpowiedzialnego zachowania na drodze – komentuje Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji.

W ciągu ośmiu miesięcy tego roku odnotowano mniej wypadków, zabitych i rannych w porównaniu do 8 miesięcy 2020 roku. W bieżącym roku doszło w Małopolsce do:

-  1441 wypadków, tj. o 94 mniej, co stanowi 6,1 % spadek;
-  w wypadkach 96 osób poniosło śmierć, tj. o 12 mniej, co stanowi 11,1% spadek;
-  odnotowano 1652 rannych, tj. o 93 mniej, co stanowi 5,3 % spadek.

Kierujący spowodowali w tym czasie 1287 wypadków, co stanowi 89% ogółu wypadków, w których zginęło 68 osób. Główną przyczyną tych zdarzeń było niedostosowanie prędkości do panujących warunków ruchu – 323 wypadki. 22 osoby poniosły śmierć w wypadkach spowodowanych przez kierowców w wyniku nadmiernej prędkości.

 

comments powered by Disqus