Klub Krakowski: Małopolskie Centrum Nauki powinno już powstać w Czyżynach

Wizualizacja Centrum Nauki Cogiteon fot. Heinle, Wischer und Partner Architekci sp. z o.o.

Klub Krakowski, zrzeszający przedsiębiorców oraz przedstawicieli środowiska akademickiego, chce, aby Generalna Konserwator Zabytków uchyliła decyzję małopolskiej konserwator zabytków w sprawie rozpoczęcia procedury wpisania do ewidencji zabytków pola wzlotów dawnego lotniska w Czyżynach.

Przypomnijmy, że na początku września wojewódzka konserwator rozpoczęła procedurę wpisu do ewidencji zabytków. Przez taki ruch Moniki Bogdanowskiej, zablokowana została budowa Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, które za ponad 153 miliony złotych miało powstać przy al. Bora-Komorowskiego, w bardzo bliskiej odległości od pasa startowego dawnego lotniska.

– Zdecydowanie wnosimy do Generalnego Konserwator Zabytków o uchylenie decyzji wojewódzkiej konserwator zabytków – czytamy w liście podpisanym przez prezesa Klubu Krakowskiego Pawła Niklińskiego.

Przedstawiciel stowarzyszenia podkreśla, że Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon to „fantastyczny projekt bliski realizacji dzięki inicjatywie małopolskiego samorządu i europejskim funduszom”. – Obiekt o takich walorach edukacyjnych już dawno powinien funkcjonować w Krakowie – podkreśla Nikliński.

– Na przeszkodzie do urzeczywistnienia tego przedsięwzięcia o niezaprzeczalnej wartości społecznej staje zaskakująca wszystkich decyzja wojewódzkiej konserwator zabytków o otwarciu procedury wpisania do rejestru zabytków pozostałości pasa startowego lotniska i nieużytków w centrum Krakowa zwanych „Błoniami Czyżyńskimi”. Przeszłość lotnicza tego miejsca jest w wystarczający sposób uwieczniona przez istniejące Muzeum Lotnictwa – zaznaczają przedstawiciele Klubu Krakowskiego.

Mówią, że trudno znaleźć poważne argumenty, dla których wpisanie terenu projektowanej już inwestycji do rejestru zabytków miałoby mieć istotny społeczny sens. – Decyzja urzędu konserwatora jest zła także dlatego, że nie służy realizacji misji konserwatorskiej, jaką powinna być taka ochrona wartości w mieście, aby te wartości manifestowały się spójnym przekazem, poprawiały ład i podnosiły jakość miasta dla jego mieszkańców – podkreśla Paweł Nikliński.Czy w Czyżynach powinno powstać Małopolskie Centrum Nauki?

  • 61,6%
  • 37,3%
  • 1,1%

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny