Kody QR na parkomatach. Prokuratura o podejrzanym i oszukanych osobach

Naklejki z kodami QR służące do kradzieży fot. materiały prasowe policji

Krakowski zarząd Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości prowadzi pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków-Śródmieście Zachód postępowanie przeciwko Bohdanowi Z. Mężczyzna jest podejrzany o umieszczenie na parkomatach naklejek z kodem QR, które służyły do kradzieży środków z kont bankowych.

13 lipca Zarząd Dróg Miasta Krakowa ostrzegał przed skanowaniem kodów QR, które znalazły się na niektórych urządzeniach w strefie płatnego parkowania. Naklejki w czarnej ramce, z napisem „Pay with card” i logotypami operatorów, nie były udogodnieniem przygotowanym przez miasto, ale próbą oszustwa.

Nielegalna płatność 

Pomysł sprawców przestępstwa polegał na wyłudzeniu pełnych danych kart płatniczych od kierowców chcących uiścić opłatę za parking na terenie centrum Krakowa. Kierowcy poprzez zeskanowanie za pomocą telefonu komórkowego kodu QR umieszczonego na parkometrze, byli przekierowywani na stronę internetową zawierającą logo Krakowa. Tam podawali dane swoich kart płatniczych, które odczytane przez przestępców, były wykorzystywane do nielegalnych płatności.

Kilka dni później krakowska policja poinformowała o trzech zatrzymanych osobach: mężczyzn w wieku 23 i 26 lat oraz 21-letniej kobiety. Mężczyźni przyznali się do winy. Zostały im przedstawione zarzuty związane z oszustwem i nielegalnym posiadaniem środków odurzających. 

Sprawą zajmuje sie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Prokuratura Rejonowa Kraków-Śródmieście Zachód poinformowała 25 lipca o postępowaniu prowadzonym przeciwko Bohdanowi Z. Śledczy wyjaśniają, że od 12 do 13 lipca 2023 roku w Krakowie, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi nieustalonymi osobami, dokonał kradzieży na szkodę V.J. kwoty 74,42 euro, stanowiącej równowartość 316,30 złotych, tytułem płatności za zakupione towary oraz zmierzał bezpośrednio do dokonania na jej szkodę kradzieży kwoty 2,5 tys. złotych.

– Celu nie osiągnął z uwagi na odrzucenie płatności za towar przez terminal płatniczy, a nadto dokonał kradzieży kwot 300 i 1000 złotych na szkodę nieustalonej dotychczas osoby tytułem płatności z zakupione towary – czytamy w komunikacie prokuratury.

Osoby pokrzywdzone
, które dotąd nie były przesłuchane i dotychczas nie uzyskały statusu pokrzywdzonego, proszone są o zgłaszanie się do Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości – Zarząd w Krakowie, Wydział Operacyjno-Śledczy ul. Mogilska 109, 31-571 Kraków, tel. 47 83 56 080, e-mail krakow@cbzc.policja.gov.pl. Należy powoływać sią na numer sprawy RSD-9/23.