Kolejne dwa tygodnie bez tramwajów do Mistrzejowic i os. Piastów [INFORMATOR]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dzięki zakończeniu prac na torowisku tramwaje będą mogły wrócić na torowisko na al. Andersa i ul. Broniewskiego. Nie dojadą jednak jeszcze do Mistrzejowic i os. Piastów, ze względu na remont na rondzie Piastowskim.

Od ostatniego weekendu marca wyłączony z ruchu tramwajowego jest cały odcinek od ronda Kocmyrzowskiego przez rondo Hipokratesa do obydwu pętli w dzielnicy XV – Mistrzejowice i os. Piastów.

W tym czasie Zarząd Dróg Miasta Krakowa prowadził prace zarówno na torowisku pomiędzy rondami Kocmyrzowskim i Piastowskim, gdzie pracowała podbijarka torowa, jak i na samym rondzie Piastowskim, gdzie wymieniany był fragment torów.

– Dodatkowo postanowiliśmy wykorzystać zamknięte torowisko tramwajowe w al. Andersa i przygotować fundamenty pod wymianę 20 słupów trakcyjnych, których montaż wraz z nowym osprzętem, przewodem jezdnym i liną nośną wykonamy już nocami – po przywróceniu komunikacji tramwajowej, podczas przerw w jej funkcjonowaniu – zapowiada Michał Pyclik z ZDMK.

Teraz rondo

Te prace zakończą się przed weekendem, a zaraz po Świętach startuje drugi etap prac, który obejmuje wymianę zwrotnic i krzyżownic na rondzie Piastowskim oraz wymianę zwrotnicy na pętli Mistrzejowice.

Prace mają potrwać do 24 kwietnia.

Zmiany w rozkładach

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej będą obowiązywać już od soboty 11 kwietnia. Wróci ruch tramwajowy do ronda Hipokratesa, ale do os. Piastów i Mistrzejowic dalej będą kursować autobusy zastępcze.

Poniżej pełna lista zmian:

Linie tramwajowe:

- nr 5 – zostanie zawieszona w związku z utrzymującym się stanem epidemii i zmniejszonym zapotrzebowaniem na przewozy
- nr 9 – będzie kursować po nowej trasie skróconej: „Nowy Bieżanów P+R” - … - ul. Broniewskiego – „Rondo Hipokratesa”. Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian.
- nr 14 – będzie kursować po nowej trasie skróconej: „Bronowice” - … - ul. Broniewskiego – „Rondo Hipokratesa”. Częstotliwość kursowania pozostaje bez zmian.
- nr 16 – w dalszym ciągu będzie zawieszona.
- nr 21 – zostanie przywrócona i będzie kursować po trasie skróconej: „Pleszów” / „Kopiec Wandy” - … - ul. Broniewskiego – „Rondo Hipokratesa”. Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian.
- nr 52 – będzie kursować po nowej trasie skróconej: „Czerwone Maki P+R” - … - ul. Broniewskiego – „Rondo Hipokratesa”. Częstotliwość kursowania na czas epidemii zostanie zmniejszona do 10 minut w szczycie oraz 20 minut poza szczytem i w weekendy.
- nr 64 – w dalszym ciągu będzie zawieszona. W zamian będzie kursować we wszystkie noce linia autobusowa nr 664.

Zastępcze linie autobusowe:

- nr 709 – „Mistrzejowice” – ul. ks. Jancarza, ul. Srebrnych Orłów, ul. Mikołajczyka – „Rondo Hipokratesa”.
- nr 752 – „Os. Piastów” – ul. Piasta Kołodzieja, ul. Mikołajczyka – „Rondo Hipokratesa”.
Przystanek końcowo-początkowy „Rondo Hipokratesa” będzie zlokalizowany na ul. Mikołajczyka (po zawróceniu na rondzie). Linie będą kursować z częstotliwością co 10 minut w dni powszednie w godzinach szczytu, natomiast poza szczytem i w weekendy co 15 minut.

Pozostałe linie autobusowe:

- nr 123, 139, 163, 193, 501, 601 – w związku z przywróceniem bezpośredniego przejazdu z ul. Mikołajczyka w ul. Obrońców Krzyża zostaną przywrócone na stałe trasy.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Mistrzejowice Bieńczyce
comments powered by Disqus