Kolejne ostrzeżenie IMGW przed upałami

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

IMGW wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia przed upałami, którym objęta jest większa część województwa małopolskiego. Dziś temperatura może sięgnąć 35°C. Natomiast w czwartek i piątek 37°C.

Wytchnienia od upałów nie przyniesie nawet nadchodząca noc. Temperatura minimalna ma wynieść od 18°C do 21°C. Ostrzeżenie trzeciego stopnia obowiązuje do 1 lipca 2022 do godz. 20.00.

– Przechodząca przez Polskę fala upałów zaczyna być coraz bardziej odczuwalna. Małopolskie dyspozytornie odnotowują zwiększoną liczbę zgłoszeń do zasłabnięć, duszności czy też problemów kardiologicznych. To nawet o ok. 20% więcej zgłoszeń przyjmowanych zarówno przez dyspozytornię w Krakowie, jak i w Tarnowie, które wiążą się z wysłaniem karetki. Znaczna część tych dolegliwości może być związana z wysoką temperaturą – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Główną przyczyną takich interwencji jest niedostateczne nawodnienie organizmu oraz ekspozycja na działanie wysokiej temperatury otoczenia

– Trzeba tu również wspomnieć, że zwiększyła się też liczba wezwań do osób będących pod wpływem alkoholu – dodaje Łukasz Kmita.

Jak chronić się przed upałami?

IMGW zaleca, by osoby starsze, chore, kobiety w ciąży, małe dzieci nie przebywały na słońcu w godzinach 12-16.00. Jeśli musimy wyjść z domu, to najlepiej w godzinach rannych lub późnym popołudniem.

Należy także pamiętać o nakryciu głowy, używaniu kremów z filtrem, piciu dużej ilości płynów (minimum 2-3 litry). Nie powinno się pić z kolei gazowanych słodkich płynów i alkoholu.

comments powered by Disqus