Koncerty i dyskusje na Kazimierzu. Trwa 31. Festiwal Kultury Żydowskiej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od piątku, 24 czerwca, krakowski Kazimierz wypełniony jest współczesną kulturą żydowską z Polski, Izraela i całej diaspory. Wszystko w ramach festiwalu, który zakończy się 3 lipca.

To trzecia edycja dedykowana żywiołom. Po ziemi i ogniu przyszedł czas na wodę. Głównym punktem odniesienia tegorocznego  Festiwalu Kultury Żydowskiej są religijne i rytualne funkcje wody, jej symbolika oraz praktyczne zastosowania.

Kazimierz miejscem spotkań i koncertów

W ramach 31. Festiwalu Kultury Żydowskiej organizatorzy przygotowali dla uczestników ponad 80 wydarzeń. Wśród nich są koncerty, wykłady, dyskusje, audycje radiowe na żywo, sety DJskie, ceremonie, warsztaty i śniadania szabatowe. Większość z nich dzieje się w specjalnym namiocie na skrzyżowaniu ulic Józefa i Wąskiej.

W tym miejscu odbywają się także spotkania w ramach Programu Literackiego realizowanego wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym. W namiocie goszczą m.in. rabin Boaz Pash, Małgorzata Lebda, Anna Bikont, Yossi Klein Halevi, Konstanty Gebert czy legendarny filmowiec Stanisław Janicki.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu nie zabraknie oczywiście muzyki. Przed krakowską publicznością wystąpi Frank London z projektem „Ghetto Songs”, który powstał z okazji 500-lecia założenia getta weneckiego w 1516 roku.

W synagodze Tempel wystąpi również Bester Quartet z Grażyną Auguścik, Dorotą Miśkiewicz i Jorgosem Skoliasem. Artyści zaprezentują projekt „Get To Tango” z muzyką Bajgelmana. Ostatni z występów w synagodze nosi nazwę „Roya”. To koncert izraelskiej artystki o perskich korzeniach – Liraz. Z kolei na Szalom na Szerokiej organizatorzy zapraszają w przyszłym roku.

Legendy o Kazimierzu

Tegoroczny Festiwal Kultury Żydowskiej to także kontynuacja ubiegłorocznego projektu Kumzits. Uczestnicy mogą zobaczyć siedem interwencji artystycznych w przestrzeni Kazimierza pod nazwą „Maiseh”. Ich autorami są nie tylko zagraniczni artyści, ale także polscy – Cecylia Malik i Wojciech Blecharz.

Tytuł „Maiseh” w jidysz oznacza opowieść, dlatego też inspiracją dla twórców stały się właśnie legendy o Kazimierzu.

Szczegółowy harmonogram festiwalu oraz darmowe wejściówki dostępne TUTAJ.