Koronawirus daje się we znaki kulturze. Jak rząd pomoże instytucjom i pracownikom?

Epidemia koronawirusa to również trudny czas dla instytucji i pracowników kultury w Polsce fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Zapomogi dla ludzi kultury, premiery filmowe na platformach VOD czy dotacje na działalność w sieci. To tylko niektóre z propozycji ministerstwa kultury, które mają ratować kulturę po zakończeniu epidemii koronawirusa.

Tarcza ochronna

W środę premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda przedstawili założenia pakietu, który ma uchronić polską gospodarkę przed kryzysem spowodowanym epidemią koronawirusa. Jego założenia w najbliższym czasie zostaną przełożone na konkretne projekty ustaw. Mowa o tzw. Tarczy Antykryzysowej.

I tak pakiet został podzielony na pięć filarów i wyceniony na prawie 212 miliardów złotych.

Więcej >>> 212 miliardów na pomoc dla gospodarki

Kultura zakażona koronawirusem

Wprowadzenie stanu epidemicznego na terenie Polski, a wraz z nim zamknięcie instytucji kultury, odwołanie festiwali i innych zaplanowanych wydarzeń artystycznych sprawiło, że pracownicy kultury i artyści zaczęli obawiać się o swoją przyszłość. Osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych z dnia na dzień zostały bez pracy.

Więcej o sytuacji artystów i pracowników kultury pisaliśmy w artykule >>> Skazani na wegetację, czyli artyści i pracownicy kultury w dobie koronawirusa

Kto uzyska pomoc?

Z proponowanych w specjalnej ustawie rozwiązań mogą skorzystać instytucje kultury, artyści i osoby zatrudnione w kulturze. Chodzi konkretnie o przedsiębiorstwa zajmujące się kulturą, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w sektorze kultury, a także osoby zatrudnione na umowach o dzieło i zlecenie.

Wsparcie w liczbach

– Tarcza Antykryzysowa obejmuje m.in. wsparcie państwa na pokrycie 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce krajowej, a dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą oraz pracujących na umowę zlecenie lub umowę o dzieło będzie możliwość jednorazowej wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia – informuje w swoim komunikacie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Specjalne rozwiązania

To nie koniec propozycji. Specjalne rozwiązania w obszarze kultury obejmą również dwa nowe programy dotacyjne.

Pierwszy z nich dotyczy twórczości w internecie. Rząd przewidział dotacje na rozwój cyfrowych form prezentacji twórczości artystycznej. Według zapewnień resortu kultury, ma on zostać uruchomiony jak najszybciej. Już teraz większość muzeów zachęca do zwiedzania on-line i udostępnia swoje zbiory na wirtualnych platformach, a teatry prezentują swoje spektakle w sieci.

Premiery na VOD

Drugi program ma rekompensować straty dla kultury w związku z epidemią po jej zakończeniu. Zakłada on wiele zmian, m.in. elastyczne podejście do realizacji i rozliczania zadań w programach ministra, dopuszczenie premier filmowych na platformach VOD i w internecie oraz wydłużenie obowiązywania promes PISF dla produkcji filmowych.

W tym miejscu warto wspomnieć o najnowszym filmie Jana Komasy „Sala samobójców. Hejter”. Produkcja miała swoją premierę 6 marca, a już trafiła na platformę VOD. Dystrybutor filmu zdecydował się na to po tym, jak z powodu epidemii koronawirusa kina w całej Polsce zostały zamknięte.

Ministerstwo proponuje również zwiększenie zapomóg dla ludzi kultury, a także zmiany w ustawie o zachętach audiowizualnych. Dotyczą one wydłużenia terminów oraz upraszczania procedur składania wniosków o wsparcie finansowe na produkcje audiowizualne.

Do tego dochodzą również rozwiązania przygotowywane przez Narodowy Instytut Wolności dla organizacji pozarządowych. Obejmą one też organizacje działające w sektorze kultury i wprowadzą m.in. uelastycznienie w zakresie realizacji i rozliczania projektów.

 

comments powered by Disqus