Kościuszko – bohater naszych czasów. Nowe muzeum przy Kopcu Kościuszki [ZDJĘCIA]

Muzeum Kościuszkowskie zacznie działać 1 lipca fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Już 1 lipca Muzeum Kościuszkowskie otwiera swoje podwoje dla zwiedzających. W przestrzeni fortu powstała ekspozycja „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”.

– W środę zaczynamy „testowanie” ekspozycji. Odwiedzający będą mogli nam zgłaszać swoje uwagi. Oficjalne otwarcie planujemy w październiku – wtedy też odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących – mówi Leszek Cierpiałowski, dyrektor Komitetu Kopca Kościuszki.

Nowoczesność

Gromadzone przez lata pamiątki zostały umieszczone w multimedialnej i interaktywnej ekspozycji.

– Wystawa upamiętnia dziedzictwo Tadeusza Kościuszki, ale jest skierowana w dużej mierze do ludzi młodych. Aby trafić do nowego, młodego odbiorcy, zastosowano nowoczesne narzędzia wystawiennicze, ukazujące Kościuszkę jako superbohatera, który dzięki cechom charakteru oraz wielu talentom zmieniał świat. Widzowie biorą udział w niezwykłym widowisku, które łączy w sobie projekcje multimedialne z tradycyjnymi muzealiami – mówi Cierpiałowski.

Historia w kapsułach

Wątki z życia Kościuszki zostały zamknięte w kapsułach pamięci. I tak razem z bohaterem wyruszamy w podróż od jego rodzinnego domu w białoruskiej Mereczowszczyźnie, do Szkoły Kadetów w Warszawie, przez Filadelfię, aż na krakowski rynek i pole bitwy pod Racławicami.

Wśród cennych eksponatów i pamiątek znajdziemy m.in. oryginalne drzwi do dworu w Miłocicach, gdzie Tadeusz Kościuszko nocował po bitwie pod Racławicami, ryngraf z Matką Boską, który według tradycji do niego należał, szablę, mundur kadeta Szkoły Rycerskiej czy żeton, który Kościuszko przywiózł z podróży do Stanów Zjednoczonych.

Własną trasę zwiedzania przygotowano również dla najmłodszych, dla których przygotowano różne zagadki i ciekawostki.

Bohater wciąż potrzebny

– Nasz bohater jest nadal aktualny. Potwierdzają to ostatnie wydarzenia w Waszyngtonie i Warszawie. Trzeba ciągle przypominać o jego poglądach. Był za zniesieniem niewolnictwa i pańszczyzny. Ostatnie dewastacje pomników potwierdzają brak podstawowej edukacji i znajomości swoich bohaterów – zwraca uwagę Cierpiałowski.

W ogrodzie

Chociaż to wystawa jest kulminacyjnym punktem przedsięwzięcia związanego z rewitalizacją kopca, to w planach jest również stworzenie ogrodu kościuszkowskiego.

– Ogród, który będzie się znajdował u stóp kopca, już po wejściu na jego teren. W ogrodzie powstanie trasa edukacyjna, przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, która zaprezentuje Kościuszkę z innej, bardziej prywatnej strony. Będziemy rozbudowywać również plac zabaw. Co ciekawe, na tym placu będzie zrekonstruowana w pomniejszonej skali wieża kościuszkowska, cała drewniana, do której dzieci będą mogły wchodzić i poczuć się, jakby były w dawnym forcie – dodaje Cierpiałowski.

W ramach inwestycji dawny blask odzyskały również wnętrza fortu, a nad dziedzińcem o powierzchni 300 mkw. powstało szklane zadaszenie. Dzięki temu będą tu mogły być organizowane wystawy i konferencje, a w przyszłości mają być tu prezentowane wizualizacje fortyfikacji, które Kościuszko projektował i budował w Ameryce.

Całkowity koszt inwestycji to prawie 11 mln zł. Środki pochodzą z funduszy europejskich, przy wsparciu środków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz środków własnych Komitetu Kopca Kościuszki.

comments powered by Disqus