Kraków gra z WOŚP. Pokazy lotnicze, drifty, koncerty i licytacja repliki dzwonu Zygmunt

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 30. Finał odbędzie się również w Krakowie. – W tym roku nie będzie jednego koncertu, a szereg mniejszych inicjatyw w różnych częściach miasta – zapowiada Piotr Błoński, szef sztabu działającego przy urzędzie miasta.

Już 30 stycznia finał WOŚP. W Krakowie w orkiestrowe działania zaangażuje się ponad 2 tys. wolontariuszy, których będzie można spotkać na ulicach miasta od rana do późnych godzin wieczornych. W mieście będzie działać siedem sztabów, w tym jeden w urzędzie miasta.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Przejrzyj na oczy” – zebrane środki zostaną przeznaczone na okulistykę dziecięcą.

‒ To kolejny finał organizowany w pandemicznej rzeczywistości. Tęsknimy za wydarzeniami, w trakcie których mogliśmy być wszyscy razem. I w tym roku zabraknie jednego wielkiego koncertu, a odbędą się mniejsze wydarzenia. Od wydarzeń w Barbakanie, przez Motoorkiestrę, przeciąganie smoka przez Wisłę, bieg, aż po szereg happeningów plenerowych – mówi Piotr Błoński, szef sztabu działającego przy urzędzie miasta.

W trakcie finału niektóre krakowskie budynki rozbłysną na czerwono.

Więcej o poszczególnych wydarzeniach WOŚP w Krakowie przeczytacie tutaj:

Replika dzwonu na licytacji

Działania orkiestry jak co roku wesprze miasto i instytucje kultury.

Prezydent Jacek Majchrowski i dyrektor Muzeum Inżynierii Miejskiej przekazali na licytację replikę dzwonu Zygmunt, którą krakowianie mieli okazję zobaczyć w 2021 roku podczas korowodu zygmuntowskiego, a później w różnych miejscach miasta. Replika powstała z okazji jubileuszu 500-urodzin dzwonu Zygmunt.

– Kraków zawsze wspierał WOŚP. Jest to tego typu działalność, która naprawdę przynosi olbrzymie zyski dla wszystkich. Zawsze przekazujemy przedmiot na licytację, był to już m.in. fragment „Szkieletora” czy koszulka reprezentacji Polski siatkarzy z podpisami. W tym roku postanowiliśmy przekazać replikę dzwonu Zygmunta, która powstała rok temu. Są już chętni, którzy chcieli ją kupić jeszcze przed licytację, dlatego mam nadzieję, że do niej przystąpią – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

‒ Nie da się ukryć, że wśród naszych eksponatów, ten ogromny umieszczony na wozie dzwon stanowi wyjątkową propozycję. Podczas obchodów jubileuszu budził zaciekawienie i sporo emocji. Jestem ciekaw, gdzie znajdzie swój nowy dom. Zapraszam do udziału w licytacji – zarówno dzwonu, jak też innych, bardzo atrakcyjnych propozycji przygotowanych przez instytucje kultury – mówi Piotr Gój dyrektor Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Koszty odbioru i transportu pokrywa zwycięzca licytacji.

Miliony na pomoc

Aby wspierać WOŚP, nie trzeba czekać do 30 stycznia. Już od ponad miesiąca trwają aukcje internetowe i działają e-skarbonki. Do tej pory krakowskim sztabom udało się zebrać łącznie ponad 250 tys. zł.

Instytucje kultury przygotowały m.in. zaproszenia, gadżety, albumy i możliwość zwiedzania. Szczegółowe informacje można sprawdzić na oficjalnych stronach muzeów czy teatrów.

W ciągu 29. finałów WOŚP zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,5 mld zł i kupiła ponad 67 300 urządzeń.

W ubiegłym roku było to ponad 210 mln zł. Do krakowskich szpitali i innych placówek dzięki Fundacji WOŚP trafił sprzęt medyczny o łącznej wartości ponad 46 mln zł.

comments powered by Disqus