Kraków stanie się stolicą regionalnych produktów. Zapowiada się smaczny weekend

fot. Krzysztof Kalinowski

Soki, wędliny, pasztety, sery, miody, wino, piwo, zioła, pieczywo, oleje czy wyroby cukiernicze - tego wszystkie będzie można spróbować podczas weekendowych targów żywności „Zasmakuj z UR”.

W ten weekend w godzinach od 10:00 do 16:00 na terenie zabytkowego folwarku Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przy ul. Balickiej 253 już po raz siódmy odbywać się będą Małopolskie Targi Żywności „Zasmakuj z UR” połączone z XXIII Małopolską Giełdą Agroturystyczną. Oficjalne otwarcie wydarzenia z udziałem władz Uczelni zaplanowano na 25 września na godzinę 11:00.

Jak mówi Izabela Majewska, rzeczniczka prasowa uczelni, stoiskach znaleźć będzie można żywność tradycyjną i regionalną m.in.: soki, wędliny, pasztety, sery, miody, wino i piwo, zioła, pieczywo i wyroby piekarnicze, mąkę ekologiczną, oleje, czy wyroby rękodzielnicze.

– Odwiedzający będą mogli nabyć wino pn. „Uniwersyteckie Grono”, pochodzące z Winnicy Uniwersytetu Rolniczego „Garlicki Lamus”. Oczywiście nie zabraknie też prezentacji ofert agroturystycznych. Dla dzieci odbywać się będą warsztaty i animacje, a także będzie możliwość skorzystania z mini wesołego miasteczka – mówi przedstawicielka UR.

Tylko tradycyjne produkty

– Celem organizowanego na Uniwersytecie Rolniczym wydarzenia jest propagowanie idei zdrowego odżywiania oraz przybliżanie zasad produkcji żywności w sposób tradycyjny i regionalny. Pośród grona ponad 70. wystawców znajdą się m.in. koła gospodyń wiejskich, tłocznie owoców, pasieki, lokalne stowarzyszenia, izby rolnicze, rodzinne gospodarstwa ekologiczne, gminy, browary, spółdzielnie, piekarnie i wiele innych.

Ciekawostką tegorocznej edycji będzie pokaz rozbioru gęsiny. Dodatkowo zobaczyć będzie można pokazy mielenia ziaren zbóż, czy wypieku chleba, a także skosztować potraw z dziczyzny. Nie zabraknie występów zespołów artystycznych: Sygnalistów Myśliwskich „Hagard”, Studenckiego Zespołu Góralskiego „Skalni”, Zespołu Śpiewaczy z Porąbki Uszewskiej “Ocalić Od Zapomnienia”, Zespołu Tańców i Pieśni Bałkańskich Iglika, czy Kapeli „Kurasie” z Lubziny.

W trakcie wydarzenia odbędą się także wykłady m.in. na temat wyrobów pszczelarskich, czy też tzw. „zielnych trendów” w odżywianiu. W trakcie Targów zaplanowano także prezentację Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych „Polska Ekologia”, które promować będzie wyroby mięsne: wieprzowe i wołowe rodzimych ras oraz w jakości BIO, a także warzywa, owoce oraz wyroby zbożowe i mleczarskie od członków stowarzyszenia.

comments powered by Disqus