Krakowski Festiwal Filmowy zmienia reguły gry

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Podczas kolejnej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego zostaną przyznane dwie nowe nagrody.

Jak informuje Olga Lany, rzeczniczka prasowa festiwalu, zmiany są odpowiedzią na potrzeby odbiorców i zmieniające się oczekiwania twórców oraz środowiska filmowego.

– Dlatego też organizatorzy wprowadzili dwie nowe nagrody regulaminowe. Srebrny Róg dla reżysera filmu o wysokich walorach artystycznych oraz Srebrny Róg dla reżysera filmu o tematyce społecznej przyznawane w Międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych – tłumaczy.

Zastąpią one dotychczasowe nagrody dla najlepszego dokumentu pełno- i średniometrażowego. Złoty Róg niezmiennie trafi do reżysera najlepszego filmu w konkursie.

W Międzynarodowym konkursie krótkometrażowym twórcy otrzymają Smoki – Złoty i Srebrne, w konkursie polskim Lajkoniki, a w Międzynarodowym konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic – Złoty Hejnał.

Jubileuszowa edycja

Jubileuszowa, 60. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się w dniach 31 maja – 7 czerwca 2020 roku. Widzowie zobaczą ponad 200 filmów, z których większość to najnowsze produkcje. Zarówno zagraniczne, jak i polskie filmy zakwalifikowane do konkursów będą pokazywane w Polsce po raz pierwszy i będą mieć swoją premierę podczas festiwalu.

Podczas tegorocznego KFF filmy można było oglądać nie tylko w budynkach, ale również w plenerze. Wybrane filmy były wyświetlane w Kinie pod Wawelem i w Barbakanie. Nie mniej ciekawie będzie podczas nadchodzącej edycji – już dziś organizatorzy zapowiadają niespodzianki z okazji jubileuszu.

Gościem specjalnym nadchodzącej edycji wydarzenia będzie kinematografia duńska. W ramach sekcji „Fokus na Danię” zaprezentowane zostaną najnowsze duńskie filmy dokumentalne i krótkometrażowe.

Rusza nabór

– Każdego roku z początkiem października z całego świata zaczynają napływać zgłoszenia filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych, które walczą o miejsce w selekcji do trzech międzynarodowych konkursów filmowych oraz konkursu polskiego – mówi Olga Lany.

Przyjmowanie zgłoszeń do konkursów filmowych odbędzie się w dwóch etapach. 30 listopada 2019 dla filmów zrealizowanych przed 31 października 2019 oraz 31 stycznia 2020 dla filmów zagranicznych zrealizowanych po 31 października 2019. Następnie, 15 lutego 2020 dla filmów polskich zrealizowanych po 31 października 2019.

Warto wspomnieć, że Krakowski Festiwal Filmowy jest także na liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara w kategoriach film krótkometrażowy (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowy film dokumentalny. Festiwal rekomenduje również filmy do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

comments powered by Disqus