Kultura dla każdego. W te dni krakowskie muzea można zwiedzić za darmo

Zamek Królewski na Wawelu fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Obcowanie ze sztuką wcale nie musi oznaczać uszczuplenia portfela. W wybrane dni tygodnia krakowskie muzea można zwiedzić zupełnie za darmo. Podpowiadamy, gdzie i kiedy warto się wybrać.

Muzeum Narodowe, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Krakowa, Muzeum Fotografii, Muzeum Inżynierii i Techniki, MOCAK, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Armii Krajowej czy Muzeum Etnograficzne.

Każda z wymienionych instytucji, zgodnie z ustawą o muzeach z 21 listopada 1996 roku, ma obowiązek raz w tygodniu nieodpłatnie udostępnić zwiedzającym wystawy stałe. Dni i godziny zwiedzenia mogą się różnić.

Sukiennice, „Dama z gronostajem”, a może Wyspiański?

Zacznijmy od Muzeum Narodowego w Krakowie. Dniem bezpłatnego wstępu na wystawy stałe w MNK jest wtorek. Dotyczy to zarówno Gmachu Głównego przy al. 3 Maja, jak i pozostałych oddziałów, czyli Sukiennic, Muzeum Czartoryskich, Arsenału, Domu Mehoffera, Muzeum Wyspiańskiego, Domu Jana Matejki, Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, Muzeum Czapskiego, Kamienicy Szołayskich oraz Muzeum Szymanowskiego w Zakopanem.

W przypadku Muzeum Czartoryskich, gdzie prezentowana jest m.in. „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci, obowiązują bilety na konkretną datę oraz godzinę (ilość ograniczona). Bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie Muzeum Książąt Czartoryskich tylko w dniu zwiedzania. Bilety można też zarezerwować wcześniej telefonicznie lub mailowo. W tym przypadku wejściówki będą do odbioru w kasie od wtorku do niedzieli.

„Dama z gronostajem” w Muzeum Czartoryskich
„Dama z gronostajem” w Muzeum Czartoryskich

Warto podkreślić, że dzieci do lat 7 mogą zwiedzać wystawy stałe, jak i czasowe Muzeum Narodowego w Krakowie za darmo. Z kolei bilet dla młodzieży do 26 roku życia wynosi 1 zł.

Jagiellońska rezydencja

Poniedziałek to dzień bezpłatnego zwiedzania Zamku Królewskiego na Wawelu. Jakie wystawy można zobaczyć, pobierając w kasie bezpłatną wejściówkę? To zależy od pory roku:

  • Namioty Tureckie: styczeń–marzec;
  • Zbrojownia: styczeń–czerwiec;
  • Wawel Zaginiony: styczeń–grudzień;
  • Prywatne Apartmenty Królewskie: kwiecień–czerwiec;
  • Wawel Podziemny. Lapidarium: lipiec–wrzesień;
  • Wawel Odzyskany: lipiec–grudzień;
  • Skarbiec Koronny: październik–grudzień.

Ilość wejść jest limitowana, a jedna osoba może pobrać bilety dla pięciu zwiedzających. Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji. Dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny.

Podziemia rynku i nie tylko

Do bezpłatnego oglądania wystaw stałych w wybrane dni tygodnia zaprasza także Muzeum Krakowa. W poniedziałki można za darmo zwiedzić Starą Synagogę oraz Fabrykę Emalia Oscara Schindlera na Zabłociu.

We wtorki Rynek Podziemny, Pałac Krzysztofory, czyli siedzibę Muzeum Krakowa, a także Rydlówkę. To właśnie w tej bronowickiej chacie odbyło się najsłynniejsze polskie wesele, który uwiecznił w dramacie Stanisław Wyspiański.

Środa to dzień bezpłatnego zwiedzania wystaw stałych w Muzeum Nowej Huty, Aptece pod Orłem, Muzeum Podgórza, Ulicy Pomorskiej oraz Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego.

Darmowe wejściówki należy pobrać bezpośrednio w kasach poszczególnych oddziałów. Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji. Jeden zwiedzający może pobrać w kasie maksymalnie pięć biletów.

Darmowe zwiedzanie muzeów

Wtorek to dzień, w którym bezpłatne zwiedzanie oferuje najwięcej instytucji muzealnych w Krakowie. Oprócz Muzeum Narodowego i Muzeum Krakowa, warto wybrać się także do: Muzeum Fotografii przy ul. Rakowickiej, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Archeologicznego oraz Muzeum Etnograficznego.

Czwartek to z kolei dzień bezpłatnego zwiedzania MOCAK-u. Oferta dotyczy wystaw na poziomie -1: „Dialog z przestrzenią”, „Współczesne modele realizmu”, „Pojęciokształty” Stanisława Dróżdża i „Live Factory 2: Warhol by Lupa”.

W niedzielę zaś można za darmo zwiedzić Muzeum Armii Krajowej.

Aktualności

Pokaż więcej