„Kupujemy wszystko. W pracy nie mamy takiego samego dnia” [Rozmowa]

Krakowska elektrociepłownia fot. PGE

Patrycja ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku administracja, Monika jest z zawodu nauczycielką, która nie planowała kariery w korporacji; z kolei Anna jest inżynierem i rozpoczęła zawodową przygodę z PGE Energia Ciepła tuż po zakończeniu letnich praktyk studenckich – co je łączy? Zakupy, a dokładnie Departament Zakupów w największej ciepłowniczej spółce energetycznej w Polsce.

Co kupujecie dla elektrociepłowni?

Monika Bzibziak: Kupujemy wszystko… od ołówków po kotłownię gazową. Każda z nas jest odpowiedzialna za inny obszar zakupów. Na przykład Dział Patrycji za kotły, instalacje oczyszczania spalin, elektrykę. Dział Anny za turbiny i sieci ciepłownicze, aparaturę kontrolno-pomiarową i automatykę. A mój za budowlankę i wszystko to, co nie jest związane z blokami energetycznymi, ochronę, sprzątanie czy ekspertyzy. Ostatnio prowadziłam postępowanie w sprawie zakupu… kwasu solnego i ługu sodowego do ośmiu lokalizacji PGE Energia Ciepła. Wybudowanie instalacji odsiarczania spalin czy oświetlenie najwyższego komina w Krakowie – to też efekty prowadzonych przez nasz Departament postępowań.

W zakupach dzień jak co dzień – tematy może i różne, ale prowadzenie postępowań wydaje się… nudne?

Patrycja Masłoń: Nie ma takiego samego dnia… Otwieram rano komputer i codziennie czeka na mnie coś innego, ciekawego. Jest spora różnorodność tematów i postępowań. Na przykład teraz prowadzimy postępowanie dotyczące budowy instalacji termicznego przetwarzania z odzyskiem energii Bełchatowie Co ważne w tej pracy - zdobyte doświadczenie przenoszę na kolejne postępowania.

Anna Szweda:

Przygotowanie choćby „prostego SWZ-tu” [specyfikacja warunków zamówienia – p. red.] łączy się ze współpracą z osobami odpowiedzialnymi za merytoryczną część postępowania, a to wnosi wiele „energetycznej wiedzy”. Skuteczne przeprowadzenie przetargu jest wynikiem pracy całego zespołu.  Jeśli jesteś początkującym pracownikiem, to na wstępie przechodzisz szkolenia wewnętrzne i realizujesz stosunkowo proste zakupy, a potem wdrażasz się w coraz bardziej skomplikowane postępowania.

Pamiętasz swoje pierwsze postępowanie?

Anna Szweda: Tak, dotyczyło pomiarów cieplnych turbozespołu i kotła parowego przed i po remoncie kapitalnym w Krakowie. Najogólniej mówiąc chodziło o to, żeby sprawdzić czy po przeprowadzonym remoncie spełnione są wszystkie parametry techniczne zmodernizowanych urządzeń.

No dobrze, ale techniczne opisy i tak otrzymujecie od osób merytorycznie odpowiedzialnych za zamówienie…

Monika: Tak, ale musimy je zrozumieć choćby w podstawowym zakresie, bo nasza praca wymaga dobrej komunikacji zarówno z potencjalnym wykonawcą, jak i z pracownikiem z departamentu, który zgłasza potrzebę zakupu. Im lepiej poznamy przedmiot zamówienia, tym mniejsze ryzyko popełnienia błędów i większa szansa na efektywny zakup. Dlatego nie narzekamy na monotonność.

Jak zmieniła się Wasza praca w ostatnim roku?

Monika: Przede wszystkim pracujemy zdalnie, chociaż czasem ze względu na wymogi wynikające z prowadzonych postępowań jesteśmy obecne na miejscu, czyli w biurach przy ul. Ciepłowniczej. Szkolenia czy spotkania z wykonawcami organizowane są również zdalnie.

Patrycja: W ubiegłym  roku spotkanie dla potencjalnych wykonawców zostało zorganizowane w formie webinarium; są też wirtualne targi – ta internetowa ścieżka kontaktowa pozwala choćby poznać funkcjonalność naszego internetowego portalu zakupowego – co ułatwia później wzięcie udziału w postępowaniu.

Nie pracujecie bezpośrednio przy produkcji w elektrociepłowni…

Monika: Za to widzimy efekty swojej pracy: zmodernizowane urządzenia, nowe instalacje czy po prostu ciepłe kaloryfery. Przynosi to sporo satysfakcji, kiedy uświadomisz sobie, że też masz wpływ na produkcję energii elektrycznej i ciepła.

PGE Energia Ciepła zatrudnia w Krakowie ponad 800 pracowników. Część z nich pracuje w krakowskiej elektrociepłowni – dla największego producenta ciepła w Krakowie. Niemal 600 osób zatrudnionych jest w Centrali – wspierają m.in. procesy zakupów, finansów, HR, inżynierii we wszystkich spółkach i oddziałach PGE Energia Ciepła zlokalizowanych w całej Polsce. Do Departamentu Zakupów poszukujemy osób ze znajomością ustawy PZP, chociaż nie jest to warunek konieczny. Sprawdź aktualne oferty pracy na stronie: https://www.gkpge.pl/kariera

 

comments powered by Disqus