Labirynt Wajdy

Andrzej Wajda fot. Fot. Maciej Billewicz/Muzeum Kinematografii

Twórczość jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów zagości w Muzeum Narodowym w Krakowie początkiem kwietnia. Trwają przygotowania do wystawy „Wajda”, na której zobaczymy twórczość filmową i teatralną Andrzeja Wajdy.

„Wspaniały festiwal twórczości Wajdy” – jak określa wystawę dyrektor MNK Andrzej Betlej – potrwa aż pięć miesięcy. Wernisaż wystawy odbędzie się 5 kwietnia, a dzień później ekspozycja zostanie otwarta dla zwiedzających.

W świecie Wajdy

Zwiedzający będą mieli okazję błądzić po labiryncie pozostawionych przez Andrzeja Wajdę artefaktach – scenariuszach, szkicach, rysunkach, zapiskach powstałych podczas twórczego procesu, rekwizytach, kostiumach czy projektach scenografii i produkcyjnych dokumentów.

– Dla mnie to monumentalny fresk jego twórczości – mówił podczas konferencji poświęconej planom Muzeum Narodowego na 2019 rok Andrzej Betlej. – Zobaczymy również te plany i projekty, które nie zostały zrealizowane. W przestrzeni ekspozycji znajdą się również sala kinowa i teatralna. Myślę, że to wystawa z gatunku must-see, którą trzeba zobaczyć – ocenia.

Dzięki obrazom, dźwiękom i scenografii widzowie poczują się jak na planie filmowym. „Odtworzymy dzięki temu świat magii filmu i jego iluzyjnych zdolności, co pozwoli na doświadczenie kina w bardziej sensualnej, narracyjnej i scenograficznej formie” – czytamy na stronie Muzeum Narodowego w Krakowie.

Kuratorem wystawy jest dr hab. Rafał Syska – filmoznawca, historyk filmu, który zajmował się również wystawą poświęconą Stanleyowi Kubrickowi. Prezentowana w Gmachu Głównym w 2014 roku ekspozycja osiągnęła ogromny sukces – zobaczyło ją ponad 42,5 tys. osób.

Nowy rok, nowe plany

Zanim jednak nastąpi oficjalne otwarcie wystawy poświęconej Andrzejowi Wajdzie, w Gmachu Głównym już 15 stycznia – w 150. rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego – zostanie otwarta wystawa „Wyspiański. Nieznany”. Zobaczymy na niej przedmioty i dzieła z otoczenia artysty.

Zimą będziemy również podziwiać ekspozycję „Moc Natury. Henry Moore w Polsce”. Jego rzeźby można spotkać w krajobrazie wielkich metropolii świata, słynnych parkach i renomowanych zbiorach muzealnych.

Kolejne planowane wystawy to „Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej ASP”, „Pokaz nabytków do galerii XX i XXI wieku”, „Pierwsza grupa Krakowska” oraz „1879–1883. Początki Muzeum Narodowego w Krakowie w najstarszych archiwaliach” i „Jan Hrynkowski (1891–1871. Opowieść)”.

comments powered by Disqus