Linia 292 do likwidacji. Jej następczyni pojedzie rzadziej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nie co 20 minut, lecz co 40. I nie do dworca, tylko na osiedle Podwawelskie. Takie zmiany dotkną komunikację autobusową między centrum Krakowa a lotniskiem Kraków Airport. Mieszkańcy Woli Justowskiej dostaną w zamian nową linię z pętli Chełm do Nowej Huty.

Zmiany wejdą w życie w najbliższą sobotę. Linia 292 zostanie zlikwidowana, a z lotniska do centrum miasta będzie kursować nowa linia 252, częściowo pokrywająca się z poprzedniczką. Po dojeździe z Kraków Airport do Cracovii nie skręci jednak w lewo, w stronę Dworca Głównego, tylko w prawo – do pętli osiedle Podwawelskie. Co więcej, nie będzie kursować co 20 minut, lecz co 40.

ZIKiT uzasadnia zmiany funkcjonowaniem połączenia kolejowego między lotniskiem i dworcem, które jest najszybszym i polecanym sposobem dojazdu do centrum. W praktyce oznacza to też droższy przejazd na lotnisko, ponieważ bilet autobusowy kosztuje 4 zł, a kolejowy – 8 zł.

Mieszkańcy pojadą co 10 minut

Natomiast dla mieszkańców osiedli leżących przy trasie 292 uruchomiona zostanie nowa linia 452, której trasa będzie się w dużej mierze pokrywać z linią 152. Linia 452 pojedzie z alei Przyjaźni przez al. Róż, Żeromskiego, Obrońców Krzyża, Broniewskiego, al. Andersa, al. Bora-Komorowskiego, Dobrego Pasterza, Lublańską, Młyńską, Pilotów, Olszyny, Brodowicza, al. Beliny-Prażmowskiego, Lubicz, Basztową, Dunajewskiego, Podwale, Straszewskiego, Piłsudskiego, al. Focha, Królowej Jadwigi, al. Modrzewiową, al. Kasztanową i ulicę Chełmską do pętli Chełm.

– Do obsługi linii 452 będzie kierowany tabor przegubowy, a jej rozkład jazdy będzie skoordynowany z linią 152. Docelowo linia 452 będzie kursowała we wszystkie dni tygodnia co 20 minut, z ograniczeniami w dni wolne w godzinach porannych i wieczornych. W okresie wakacyjnym linia będzie kursowała co 40 minut – mówi Piotr Hamarnik z biura prasowego ZIKiT.

Inne zmiany

Miasto poinformowało też, że po wakacjach nie wznowi kursowania linii 439. W zamian za to linia 139 pojedzie co 7-8 minut. Z kolei linia 501 pojedzie od soboty nie do Kombinatu, lecz do Czyżyn. Z al. Bora-Komorowskiego pojedzie al. Andersa, ul. Dąbrowskiej, Medweckiego do pętli Czyżyny Dworzec.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec
comments powered by Disqus