Ludzie kultury wyszli na ulice. „Nie chcemy głodowych zapomóg”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Dopłaty do odbywających się wydarzeń kulturalnych, zwolnienie ze składek ZUS, rekompensaty dla samozatrudnionych i freelancerów. To tylko niektóre z postulatów środowisk artystycznych i kreatywnych. Ludzie kultury protestowali również w Krakowie.

Od 22 października w wielu miastach Polski trwają protesty osób, które nie zgadzają się z decyzją Trybunału Konstytucyjnego. W poniedziałek do Strajku Kobiet przyłączyły się również środowiska artystyczno-kreatywne, we wtorek swój protest w Krakowie zapowiada również branża gastronomiczna.

Więcej >>> Poniedziałkowe protesty w Krakowie [ZDJĘCIA]

Artyści i twórcy wyszli na „spacer”

– Po raz kolejny w tym roku próbuje się pogrzebać kulturę, a wraz z nią dziesiątki tysięcy ludzi, dla których to nie tylko pasja, ale też praca, która pozwala utrzymać rodzinę, zapłacić rachunki i po prostu żyć godnie z tego, co się kocha i na doskonalenie czego poświęciło się lata pracy. Jeżeli nasz głos nie zabrzmi w końcu w przestrzeni publicznej, jeżeli nie wykrzyczymy naszego prawa do uczciwej pracy, bo nie chcemy głodowych zapomóg, wolimy uczciwie zapracować na swoje utrzymanie, to przez kolejne lata będziemy najbardziej pomiatanymi grupami zawodowymi – apelowali organizatorzy.

I tak „spacery” środowisk artystycznych i kreatywnych odbyły się m.in. w Krakowie czy w Warszawie.

Lista postulatów

Artyści, twórcy i pracownicy kultury postulują o dopłaty do odbywających się wydarzeń kulturalnych w celu pokrycia strat wynikających z obostrzeń, zwolnienie ze składek ZUS od marca 2020 do końca trwania pandemii dla osób samozatrudnionych, rekompensaty dla wszystkich artystów na samozatrudnieniu, freelancerów oraz na etatach w wysokości 80%, wyliczone na podstawie średniej miesięcznej za rok 2019.

Środowiska artystyczne i kreatywne chcą również powołania Krajowej Rady Artystów Polskich, która będzie aprobować lub odrzucać ustawy dotyczące branży artystycznej, debaty nad kartą artysty czy wyegzekwowania opłat za treści audio-video od zagranicznych nadawców.

Resort kultury: na pomoc przeznaczyliśmy ponad 6 mld zł

– Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wielką troską przyjmuje postawę środowisk artystycznych, które zapowiadają uliczny protest, mimo że instytucje kultury mogą prowadzić działalność i mimo że na pomoc dla sektora przeznaczono już ponad 6 mld zł – napisało w komunikacie ministerstwo kultury.

Resort kultury zaznacza, że Polska jest jednym z nielicznych krajów dotkniętych pandemią, w którym teatry, opery, filharmonie i kina mogą nadal funkcjonować, a wydarzenia artystyczne i pokazy filmów odbywać się przy 25-procentowym wypełnieniu widowni i przy zachowaniu 1,5-metrowych odległości.

– Instytucje kultury są zamknięte m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji czy Włoszech – krajach, gdzie najszybciej rośnie liczba zakażonych. W niektórych państwach instytucje kultury pozostają zamknięte od wiosny. W tym tygodniu w Europie odnotowano najwyższą tygodniową zachorowalność na Covid-19 od początku pandemii. W czwartek liczba chorych przekroczyła 10 mln przypadków. W Polsce dzienna liczba zakażeń waha się i przekracza 20 tysięcy. W tej sytuacji nie może być mowy o przywróceniu 50-procentowej widowni w instytucjach kultury – zaznacza resort kultury.

Jak ministerstwo pomaga kulturze?

Ministerstwo wymieniło również działania, jakie podjęło w celu ochrony instytucji i miejsc pracy. Wspomniana wcześniej kwota 6 mld zł obejmuje działania skierowane również do osób pracujących w oparciu o umowy cywilno-prawne, a także narzędzia adresowane przede wszystkim do twórców i artystów.

Kilka dni temu dobiegł końca nabór wniosków do Funduszu Wsparcia Kultury. Wartość programu pomocowego wyniosła 400 mln zł. Ministerstwo kultury zwraca również uwagę, że 80 mln zł trafiło do prawie 3500 podmiotów działających w obszarze kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

– Ponadto MKiDN przyznało już ponad 9000 zapomóg na łączną kwotę blisko 20 mln oraz zapewniło dodatkowe 25 mln na pomoc socjalną. W Tarczy Antykryzysowej 4.0. wprowadziliśmy dodatkowe regulacje dotyczące specjalnej pomocy i dopłat do wynagrodzeń pracowników dla opiekunów Pomników Historii oraz miejsc światowego dziedzictwa UNESCO, a także samorządowych instytucji kultury – informuje ministerstwo kultury.

Resort informuje również, że obecnie wprowadza nowe programy wsparcia dla kin studyjnych, producentów i dystrybutorów ze wstępnym budżetem do 157 mln zł i zwiększa budżet programu Produkcja filmowa o kwotę ok. 40 mln zł ze środków MKiDN.

comments powered by Disqus