Małopolska. Ponad dwa razy więcej ofiar wśród motocyklistów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Małopolscy policjanci skontrolowali 758 motocyklistów, 18 z nich nie posiadało nawet uprawnień do kierowania motocyklami. Poznaliśmy również statystyki wypadków z udziałem motocyklistów w Małopolsce od początku roku. Liczba wypadków wzrosła o 20 proc.

7 sierpnia na terenie Małopolski zostały przeprowadzone policyjne działania „Bezpieczny Motocyklista”. Miały one na celu ograniczenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów, a co za tym idzie zmniejszenie liczby osób zabitych i rannych na drogach.

Podczas jednodniowych działań policjanci skontrolowali 758 kierujących motocyklami, 5 z nich straciło prawo jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Zatrzymano 25 dowodów rejestracyjnych m.in. za zły stan techniczny tych pojazdów. Ponadto podczas kontroli drogowej ujawniono 18 kierujących nieposiadających uprawnień do kierowania motocyklami

W jednym przypadku kierującemu motocyklem zatrzymano dowód rejestracyjny za nadmierny hałas z układu wydechowego, a podczas kontroli okazało się, że nie posiada on uprawnień do kierowania tym pojazdem. Tego nierozważnego kierującego ujawnili policjanci w okolicach Dobczyc, około godz. 14.05. Kierujący jednośladem na widok radiowozu policyjnego zaczął się nerwowo zachowywać, co wzbudziło zainteresowanie funkcjonariuszy. Sprawa tego mężczyzny będzie miała finał w sądzie.

Wypadki motocyklowe

Od początku roku w Małopolsce doszło do 156 wypadków z udziałem motocyklistów, w których 13 poniosło śmierć, a 149 zostało rannych. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, liczba wypadków oraz osób rannych zwiększyła się o 20 proc., natomiast liczba ofiar śmiertelnych wśród motocyklistów wzrosła o 62,5 proc.

Jak wskazują policyjne statystyki, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami to główne przyczyny wypadków drogowych powodowanych przez motocyklistów. Motocyklista musi być świadomy, że jest narażony na większe ryzyko wypadku niż kierowca samochodu osobowego. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, kierujący motocyklem powinien przestrzegać przepisów ruchu drogowego, a także szanować innych użytkowników dróg.