Maszyna a człowiek. Trwa Copernicus Festival

fot. Adam Walanus
Już dziś w Muzeum Inżynierii i Techniki rozpoczyna się Copernicus Festival. Wydarzenie potrwa do 26 maja. O godz. 19.00 wykład główny „Interfejsy mózg-komputer i poszukiwanie elektrycznych śladów świadomości” wygłosi prof. Piotr Durka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Krakowski popularnonaukowy festiwal co roku cieszy się ogromny zainteresowaniem. Jego ideą jest przede wszystkim pokazanie nauki w przestrzeni publicznej jako integralnej i niezbywalnej części tego, co nazywamy kulturą.

Motyw przewodni

Tematem tegorocznego Copernicus Festival jest „maszyna”. Zagadnienie zostanie przedstawione wszechstronnie. – Nasi goście będą mówić, jak ten rozwój technologiczny w naszym gatunku przebiegał: zajrzymy na afrykańska sawannę i cofniemy się aż o trzy miliony lat, kiedy powstały najstarsze narzędzia z kamienia. Od tego wyjdziemy, ale skończymy na współczesnym rozwoju technologicznym, czyli pomówimy o sztucznej inteligencji, interfejsach mózg-komputer – podkreślają organizatorzy.

Z kolei prof. Piotr Brożek, dyrektor festiwalu podkreśla, że maszyny są ważne dlatego, że „dopóki nie zrozumiemy mechanizmu, to nie rozumiemy co się wydarza i dlaczego”.

Co w programie?

Tematyka spotkań będzie nawiązywać do głównego hasła festiwalu. Przede wszystkim Śniadanie Mistrzów, Konfrontacja, Wykład Główny, Rozmowa, Pasmo Filmowe, warsztaty, wystawy oraz zajęcia dla najmłodszych. – Będziemy się spotykać codziennie, przed południem na Śniadaniu Mistrzów, podczas którego porozmawiamy z dr Anną Chrapustą, która jest chirurgiem plastycznym o tym, czy nasze ciało jest maszyną, którą da się nieustannie naprawiać – mówi Łukasz Kwiatek.

W tym roku po raz pierwszy odbędzie się również pasmo towarzyszące Copernicus Festival w Aptece Designu: dwa interaktywne wykłady, które wygłoszą Katarzyna Sosenko z Muzeum Zabawek (23 maja) oraz Malwina Antoniszczak (24 maja).

Copernicus Festival organizowany jest przez Fundację Centrum Kopernika, Uniwersytet Jagielloński oraz Fundację Tygodnika Powszechnego. Wstęp na wydarzenia w ramach festiwalu jest wolny.