Miasto nie otrzyma 93 mln zł? Urząd nieprzygotowany

Siedziba Urzędu Miasta Krakowa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Krakowski magistrat nie przedstawia konkretów na co chciałby przeznaczyć 93,5 mln złotych z Funduszu Inwestycji Lokalnych.

W poniedziałek rozpoczął się nabór wniosków o wsparcie z Funduszu Inwestycji Strategicznych. – Pieniądze te będzie można wydać na dowolny wybrany cel: szkołę, żłobek, przedszkole czy drogę, tabor komunikacji miejskiej lub szpital – mówiła wczoraj wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Podział środków na poszczególne gminy oraz powiaty został wyszczególniony w przyjętej w czwartek uchwale Rady Ministrów. Kraków, jeśli tylko będzie chciał, może od rządu uzyskać 93,5 mln złotych.

Zapytaliśmy w poniedziałek Urząd Miasta Krakowa, na jakie konkretnie zadania chcą pozyskać finansowanie. Wydział Strategii, Planowania i Monitorowania Inwestycji odpisał, że gmina zamierza skorzystać z funduszu.

Później urzędnicy nie zdradzili żadnych szczegółów. Nie zauważyli, że Rada Ministrów podjęła uchwałę w czwartek, a piątek prawo zostało opublikowane w Monitorze Polskim. – Na chwilę obecną cały czas mówimy o projekcie uchwały Rady Ministrów w sprawie wsparcia na realizację zadań inwestycyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego. W związku z powyższym mogą jeszcze ulec zmianie kryteria dofinansowania – poinformował krakowski magistrat. Na nasze stwierdzenie, że rząd przegłosował uchwałę, nie przyszła już żadna odpowiedź.

Na pytanie, kiedy Kraków złoży wnioski dostaliśmy odpowiedź, że „w podanym w programie harmonogramie aplikowania o środki”.

W poniedziałek wieczorem do sprawy odniosła się wicepremier Jadwiga Emilewicz. – Nabór wniosków ruszył od dziś. Proszę obudzić Pana Prezydenta, aby nie przespał terminu i Kraków nie stracił 93 mln zł! Wniosek do wojewody składamy do 10 sierpnia – napisała na Twitterze.

Po publikacji artykułu do sprawy odniósł się Marek Czajka, zastępca dyrektora wydziału w UMK: „Kraków będzie aplikował o dofinasowanie dla zadań dotyczących: transportu, ograniczenia emisyjności i ingerencji w środowisko, zapewniające dostępności w rozumieniu ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, zwiększenia liczby mieszkań, ograniczenia skutków klęsk żywiołowych lub zapobieganie im w przyszłości a także innych zadań realizujących zasadę zrównoważonego rozwoju”.

comments powered by Disqus