Miejskie instytucje kultury nie będą mogły korzystać bezpłatnie z ICE Kraków

Centrum Kongresowe ICE Kraków fot. Agata Siubijak/LoveKraków.pl

Prezydent Jacek Majchrowski, w odpowiedzi na interpelację radnej Małgorzaty Jantos, oznajmił, że miejskie instytucje kultury, takie jak Sinfonietta Cracovia czy Capella Cracoviensis, nie będą mogły korzystać nieodpłatnie z ICE Kraków.

Małgorzata Jantos, przewodnicząca komisji kultury, zwróciła się do władz miasta z pytaniem o cennik dotyczący korzystania z Centrum Kongresowego ICE Kraków przez miejskie instytucje kultury. Przypomnijmy, iż od 1 września zarządzaniem obiektu zajmuje się spółka Kraków5020.

– Czy miejskie instytucje kultury, takie jak Sinfonietta Cracovia, Capella Cracoviensis, będą miały bezpłatny dostęp do ICE? Pytanie związane jest z oczywistym, a często zapomnianym faktem, że zarówno instytucje wyżej wymienione, jak i ICE powstały z podatników, a na takich dodatkowych opłatach najwięcej stracą podatnicy, którzy będą musieli płacić podwójnie – czytamy w interpelacji radnej.

„Nie” z powodów ekonomicznych i prawnych

W odpowiedzi na zapytanie Małgorzaty Jantos prezydent Krakowa wyjaśnił, że centrum kongresowe powstało, by zapewnić miastu rozwój, a utrzymanie „tak reprezentacyjnego i nowoczesnego obiektu” wiąże się z nakładami finansowymi. Ich pokrycie jest możliwe głównie dzięki środkom pochodzącym z najmu obiektu.

– Należy podkreślić, ze każde organizowane w tym obiekcie wydarzenie, niezależnie od tego, czy ma charakter komercyjny czy też nie, wiąże się ze znacznymi nakładami ponoszonymi m.in. na oświetlenie, energię elektryczną, uruchomienie systemów, jak również na obsługę widowni, obsługę techniczną, ochronę, sprzątanie itp., w szczególności w związku z rosnącą od wielu miesięcy inflacją – tłumaczy prezydent Krakowa.

Podkreśla, że założeniem miasta była także rentowność ICE Kraków, co oznacza nie tylko zdolność do samofinansowania, ale również przynoszenie zysków.

– Mając na względzie powyższe informuję, że zarówno z powodów ekonomicznych, jak i prawnych nie jest możliwa realizacja idei, aby podmioty publiczne, w tym także miejskie instytucje kultury, do których należą przedmiotowe Sinfonietta Cracovia oraz Capella Cracoviensis, mogły korzystać z ICE Kraków nieodpłatnie – oznajmia prezydent.

Zniżki dla miejskich instytucji kultury

Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację radnej, brak możliwości darmowego udostępniania ICE Kraków nie oznacza, że miejskie instytucje kultury będą musiały ponosić takie same opłaty jak podmioty komercyjne.

– Od początku istnienia obiektu w stosunku do takich podmiotów stosowane są odrębnie ustalone w cenniku warunki najmu. Polityka nowego operatora pozostaje w tej kwestii niezmienna. Nowy cennik, przyjęty uchwałą zarządu spółki Krakow5020 sp. z o.o. z dnia 31 sierpnia 2022 r., przewiduje możliwość udzielania miejskim instytucjom kultury rabatów sięgających nawet 35% podstawowej ceny najmu obiektu lub jego części – wyjaśnia prezydent Krakowa.

Zgodnie z przyjętym między miastem a spółką porozumieniem dotyczącym zasad użytkowania ICE Kraków, gmina może korzystać z obiektu maksymalnie do 25 dni w roku kalendarzowym na preferencyjnych stawkach objętych 85% rabatem. Rezerwacja pomieszczeń ICE Kraków na dane wydarzenie może obejmować 2 dni i jest przyznawana na wniosek organizatora po otrzymaniu akceptacji przez prezydenta miasta.

Oznacza to, iż instytucje takie jak Sinfonietta Cracovia czy Capella Cracoviensis mogą wnioskować do prezydenta o przyznanie dni z puli określonej w porozumieniu.

News will be here