Mieszkańcy Woli Duchackiej chcą powrotu starych rozkładów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Mieszkańcy Woli Duchackiej chcą, by na ulicę Malborską wróciły autobusy linii 184 i 107. Przygotowali petycję do ZIKiT, pod którą zebrali dotychczas ok. 450 podpisów. Przekonują, że zmiany pozbawiły ich możliwości przesiadki na tramwaj i utrudniły dojazd dzieci do szkoły.

Wprowadzone na początku marca zmiany w rozkładach jazdy autobusów poprawiły dostęp do komunikacji w wielu punktach miasta. Są też jednak miejsca, gdzie mieszkańcy są mniej zadowoleni. Tak jest w przypadku ulicy Malborskiej, przez którą przestały jeździć linie 107 i 184. Pierwsza została skierowana przez ulicę Sławka do zajezdni Wola Duchacka, przez co nie dojeżdża do ulicy Wielickiej. Druga kursuje teraz w dwóch wariantach: jako 184 do Kurdwanowa i jako 484 do Swoszowic, ale również przez ulicę Sławka. Przez Malborską jeździ więc teraz tylko 169/469, co nie satysfakcjonuje mieszkańców.

Chcą powrotu obydwu

Dlatego też przygotowali apel do ZIKiT w tej sprawie. – Zwracamy się w nim o przywrócenie linii 107 i 184 na wcześniejszą trasę. Obecnie przez ulicę Malborską jeździ tylko jeden autobus i to dość rzadko – mówi radna Rady Dzielnicy XI Podgórze Duchackie Anna Miłowska. – Mieszkańcy tej części osiedla zostali bez połączenia z tramwajem. Chodzi nam głównie o osoby starsze, które muszą teraz daleko chodzić, żeby móc wsiąść do tramwaju – przekonuje.

Dla autorów apelu ważne jest jednak nie tylko połączenie z Wielicką, które zapewniała linia 107. Mieszkańcom brakuje również połączenia autobusem 184 z Grzegórzkami. – Na Starowiślnej czy na rondzie Grzegórzeckim mogli się przesiąść do wielu linii, teraz mają do dyspozycji tylko Aleje – mówi radna. Podkreśla, że mieszkańcy nie mają nic przeciwko poprawie sytuacji komunikacyjnej Swoszowic, ale nie ich kosztem.

Akcję wspierają Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej, Stowarzyszenie Razem dla Podgórza Duchackiego i Parafia Zmartwychwstania Pańskiego. Szkoła też zamierza się w nią włączyć. Interpelację w tej sprawie złożył już radny Michał Drewnicki. Pod apelem do ZIKiT podpisało się w niedzielę ponad 300 mieszkańców osiedla, teraz liczba ta przekracza już 450.

ZIKiT: za wcześnie na wnioski

ZIKiT argumentuje, że „wyprostowanie” trasy linii 184 poskutkowało skróceniem czasu dojazdu do centrum miasta, a skrócenie linii 107 do zajezdni pozwoliło na zwiększenie częstotliwości jej kursowania i ułatwiło przesiadki na linie numer 169, 174 i 179, o co od dawna prosili mieszkańcy Kosocic i Soboniowic.

Urzędnicy przyznają, że mieszkańcy ul. Malborskiej stracili możliwość bezpośredniego dojazdu między innymi do ronda Grzegórzeckiego czy do tramwajów na ul. Wielickiej. – Obecnie jednak mogą dotrzeć bez przesiadek do wielu innych ważnych obiektów zlokalizowanych w rejonie Alei Trzech Wieszczów, a także do takich istotnych punktów przesiadkowych jak Rondo Matecznego, Centrum Kongresowe ICE, Jubilat, Cracovia, Plac Inwalidów czy Nowy Kleparz, skąd można dotrzeć do większości miejsc, do których dojeżdżają tramwaje z ul. Wielickiej – wylicza Piotr Hamarnik z biura prasowego ZIKiT.

Jak mówi, badania przeprowadzone przez ZIKiT pokazały, że linią 107 jeździło niewiele osób, podobnie jak linią 184 w stronę Kurdwanowa. – Zdecydowana większość pasażerów wybierała podróż linią 184 w kierunku Ronda Matecznego, którą mogą teraz zrealizować przy pomocy linii 169 – podaje przedstawiciel miejskiej jednostki.

ZIKiT deklaruje, że nie wyklucza zmian w układzie linii wprowadzonym na początku marca. Twierdzi jednak, że jest jeszcze za wcześnie na jednoznaczną ocenę wprowadzonych zmian, „do których również muszą przyzwyczaić się mieszkańcy”.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze Duchackie
comments powered by Disqus