MOCAK obiera kurs na sztukę. Wystawy w muzeum i autobusie MPK

MOCAK zaprasza na nowe wystawy fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W MOCAK-u na zwiedzających czeka już sześć nowych wystaw, a wśród nich: Herta Müller „Tam gdzie nie można mówić. Słowo jako obraz, obraz jako słowo” i Beata Stankiewicz „Dziesięciu Żydów, którzy rozsławili Polskę”.

Oprócz tego, muzeum zaprasza na ekspozycje Dana Arieli „Polski fantom”, Młodzi z łódzkiej Szkoły Filmowej, Design symboliczny i Ruch jako materia sztuki.

Wakacje ze sztuką

„Tam gdzie nie można mówić. Słowo jako obraz, obraz jako słowo” to prezentacja kilkudziesięciu kolaży laureatki Literackiej Nagrody Nobla Herty Müller. Niemiecka pisarka tworzyła je w latach 2005–2018. To pierwsza ich prezentacja w muzeum sztuki współczesnej. Warto podkreślić, że Müller tworzy kolaże od końca lat 80. i podobnie jak w przypadku Wisławy Szymborskiej początkowo były wysyłane jako pocztówki do rodziny i przyjaciół.

Kolejną propozycją jest wystawa Beaty Stankiewicz „Dziesięciu Żydów, którzy rozsławili Polskę”. Seria obrazów nawiązuje do pracy Andy’ego Warhola „Dziesięć portretów Żydów XX wieku”. Oba cykle prezentują postaci, których sława była większa niż pochodzenie.

Stankiewicz przedstawia bohaterów polskiej kultury i nauki. Ich twarze przedstawiła realistycznie, wyostrzając ich rysy, a ubrania i atrybuty zaznaczyła jedynie miękką kreską.

W MOCAK-u zobaczymy też „Polski fantom” izraelskiej artystki i profesor historii Dany Arieli. Wybrane fotografie będzie można zobaczyć w Bibliotece MOCAK-u, podzielone na pięć części: Warszawa, Nowa Huta, Kraków, Auschwitz, Kielce. Zdjęcia wykonane współcześnie dotyczą obiektów, przestrzeni i miejsc związanych z czasem II wojny światowej i Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Design, filmówka i ruch

Na wystawie „Design symboliczny” zobaczymy eksponaty z Kolekcji MOCAK-u, a na ekspozycji „Ruch jako materia sztuki” zobaczymy prace 16 artystów z Polski i zagranicy, również pochodzące ze zbiorów muzeum. W Galerii Re zobaczymy natomiast etiudy końcoworoczne studentów Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi, które powstały w pracowni filmu dokumentalnego Grażyny Kędzielawskiej, Marii Zmarz-Koczanowicz i Sławomira Kalwinka prowadzonej na pierwszym roku.

Autobus pełen sztuki

Sztukę współczesną będzie można oglądać nie tylko w budynku muzeum. Prace z Kolekcji MOCAK-u będzie można również zobaczyć w… autobusie.

– To nasz gorący projekt. Kupiliśmy ten autobus od MPK za 7000 zł, które jest częściowo sponsorem i pomaga nam w naprawach. Pojazd jest sprawny i przygotowany do wewnętrznej ekspozycji. Wyswietlimy w nim materiały video i pokażemy fotografie. Będą to wyłącznie prace z kolekcji naszego muzeum, a nie dzieła wypożyczone – mówi Maria Anna Potocka, dyrektorka MOCAK-u.

Po raz pierwszy autobus zostanie zaprezentowany w Lanckoronie podczas festiwalu Terra Artis. Autobus MOCAK-u będzie można również spotkać podczas Kraków Live Festival (16–17 sierpnia). Na miejscu wraz z autobusem pojawi się oferta edukacyjna – w planach są m.in. warsztaty.

comments powered by Disqus