Muzeum Czartoryskich uruchomi trzy ścieżki zwiedzania online

Muzeum Czartoryskich fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Muzeum Czartoryskich będzie można odwiedzać wirtualnie. W najblizszych dniach zostaną uruchomione trzy ścieżki zwiedzania online. Od momentu otwarcia – pomimo pandemii i obowiązujących limitów osób - wystawę w pałacu przy ul. św. Jana zobaczyło ponad 200 tys. widzów.

Na żywo i online

Nic nie stoi na przeszkodzie, by do świątyni sztuki zajrzeć z różnych zakątków Polski czy świata. W najbliższych dniach Muzeum Książąt Czartoryskich uruchomi trzy ścieżki zwiedzania online, dzięki którym muzeum można zwiedzać bez wychodzenia z domu poszerzyć swoją wiedzę o kolekcji, m.in. o Damie z gronostajem czy obiektach z kolekcji sztuki średniowiecznej.

MNK informuje, że Muzeum Czartoryskich to pierwsza instytucja w Polsce, która przygotowała wirtualny spacer w pełni dostępny – również w języku migowym, uproszczonym i z audiodeskrypcją.

Miliony na remont

Muzeum Czartoryskich zostało otwarte dla widzów w grudniu 2020 roku. Inwestycja w ramach projektu„Przeszłość przyszłości” pochłonęła ponad 56 mln zł – w maju został otwarty znajdujący się nieopodal Arsenał z Galerią Sztuki Starożytnej, teraz remontowany jest Klasztorek (koszt prac to 12 mln zł).

W przyszłości wszystkie trzy budynki połączy jedno przejście – chodzi o przewiązkę znajdującą się nad ul. Pijarską.

Prawie 70 proc. kwoty przeznaczonej na prace pochodziło z funduszy unijnych, a wkład własny zapewniło ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego.

Muzealne ciekawostki

Od momentu otwarcia wystawę w Pałacu Czartoryskich zobaczyło ponad 200 tys. osób. Oczywiście jak magnes działa prezentowana w budynku Dama z gronostajem Leonarda da Vinci. Łącznie, na wystawie stałej prezentowanych jest 3 tys. obiektów.

Wszystkie są umieszczone w 152 gablotach, z których najcięższa waży 2,5 tony. Warto dodać, że wspomniana „Dama” zyskała nową antywłamaniową i przeciwpożarową ochronę – ten wielostopniowy system zabezpieczeń należy do najlepszych na świecie.

– Remont konserwatorski w pałacu przy ul. św. Jana był największym przedsięwzięciem realizowanym przez Muzeum Narodowe w ostatnich latach. Od otwarcia organizowaliśmy tu pokazy czasowe, wydarzenia artystyczne, naukowe i edukacyjne. Zmienił się także wystrój – na dziedzińcu pojawiły się drzewka oliwne, na ekspozycji narracja dźwiękowa, na zewnątrz oświetlenie fasady. Realizujemy wirtualne ścieżki zwiedzania, przygotowujemy pokój wyciszenia dla osób o szczególnej wrażliwości – mówi Andrzej Szczerski, dyrektor MNK.

Wymagająca praca

Zespół składający się z 55 konserwatorów przygotował do celów ekspozycyjnych 904 obiekty.

Konserwacja objęła obrazy na drewnie i płótnie wraz z ramami, tkaniny, ceramikę, szkło, rzeźby, starodruki, grafiki i militaria. Warto wyróżnić prace przy 140 obrazach pochodzących z okresu od XIII do XIX wieku z kolekcji polskiej i europejskiej, w tym nad cennym zbiorem średniowiecznych i renesansowych obrazów włoskich artystów.

Muzealnicy na potrzeby stałej ekspozycji opracowali naukowo 1216 dzieł sztuki.

– Przebadaliśmy wszystkie możliwe obiekty znajdujące się w kolekcji Czartoryskich – zaznacza Mariola Kulczyńska, koordynatorka projektu i kierowniczka Muzeum Książąt Czartoryskich.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus