Muzeum Fotografii. Przedłużenie kadencji dyrektora i plany wystawiennicze na 2023 rok

Marek Świca, dyrektor Muzeum Fotografii w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Marek Świca będzie dyrektorem Muzeum Fotografii w Krakowie przez kolejne siedem lat. W planach ma przekształcenie instytucji w ważny i rozpoznawalny ośrodek badań nad historią fotografii.

Kadencja Marka Świcy na stanowisku dyrektora Muzeum Fotografii, na wniosek prezydenta Krakowa, została przedłużona o kolejne siedem lat, czyli do końca 2029 roku. Odbyło się to w trybie bezkonkursowym na podstawie pozytywnej opinii wyrażonej przez ministra kultury Piotra Glińskiego. Marek Świca zarządza placówką od 2016 roku.

Trzy zmodernizowane obiekty

– Najważniejszym punktem mojej misji przez te pierwsze siedem lat był rozwój infrastruktury muzeum. W tej chwili posiadamy trzy obiekty, które udało się zmodernizować – powiedział na konferencji prasowej Marek Świca, dyrektor Muzeum Fotografii. – Oprócz osiągnięcia kluczowych celów związanych z poprawą infrastruktury przeprowadziliśmy ogromny proces sformatowania metamorfozy naszej instytucji w różnych obszarach – dodał.

Muzeum Fotografii składa się obecnie z trzech budynków w różnych lokalizacjach Krakowa: MuFo Rakowica, MuFo Józefitów oraz MuFo Strzelnica.

W latach 2016–2022 instytucja stawiała mocny nacisk na rozwój zbiorów. Wśród najcenniejszych nabytków z tego okresu są m.in. zdjęcia Witkacego, heliograf Karola Hillera, fotografie Roberta Kuśmirowskiego, obiekty Janusza Tarabuły, zdjęcia Marka Janickiego z pacyfikacji kopalni Wujek czy fotografie Jadwigi Maziarskiej.

– W 2016 roku na inwentarzu muzealnym było 63 tys. 414 obiektów o wartości blisko 4,5 mln zł, a rok 2022 zamknęliśmy stanem inwentarzowym ponad 92 tys. obiektów. Ich wartość dwukrotnie się zwiększyła, bo wynosi w tej chwili blisko 8 mln zł. Pozyskaliśmy mnóstwo cennych rzeczy – wyznał Marek Świca.

Co dalej?

Dyrektor Muzeum Fotografii w Krakowie zdradził, iż w kolejnych latach zamierza kontynuować powiększanie zbiorów oraz prowadzenie badań.

– Głównym celem, który postawiłem przed muzeum, wynikającym z naszej misji, jest przekształcenie Muzeum Fotografii w ważny i rozpoznawalny ośrodek badań nad historią fotografii, znaczeniem fenomenu tego medium, jego związków ze sztuką, zwłaszcza współczesną – wyjaśnił Marek Świca.

Dodał, iż pragnie, by instytucja stała się centrum dobrych praktyk o znaczeniu ponadlokalnym i zasięgu międzynarodowym. – Chcemy być nadal muzeum otwartym, dostępnym, przyjaznym dla naszych odbiorców, które żywo reaguje na oczekiwania publiczności – podkreślił.

Nie tylko klasyki polskiej fotografii

Program wystawienniczy na 2023 roku skupia się na czterech głównych filarach. Zwiedzający będą mogli zobaczyć nie tylko klasyki polskiej fotografii (wystawa Zofii Rydet), ale także odkryć nieznane szerszej publiczności zjawiska (wystawa krakowskiego fotografa i wynalazcy Adama Karasia).

Nie zabraknie również prezentacji fotografii jako sztuki współczesnej. – W drugiej połowie czerwca pokażemy wystawę „Deutsche Börse Photography Foundation Prize”. Będzie to ekspozycja, która zaprezentuje prace czworga finalistów największego konkursu fotograficznego na świecie – wyjaśniła Adrianna Gębala-Pietras, zastępca dyrektora Muzeum Fotografii.

Jesienią zaś zaprezentowane zostaną oryginalne odbitki zdjęć Edwarda Steichena, jednego z największych klasyków światowej fotografii. Wśród dzieł twórcy znajdą się nie tylko wybitne fotografie modowe, ale także pejzaże czy zdjęcia kwiatów.

– Jest to wystawa wyjątkowa też z tego względu, że prace Edwarda Steichena stanowią swoisty skarb dla Luksemburga. Nie są często wypożyczane. To, że będzie je można obejrzeć w naszym muzeum, będzie więc ciekawym doświadczeniem dla naszej publiczności – podkreśliła Adrianna Gębala-Pietras.

Muzeum Fotografii w Krakowie to jedyna w Polsce instytucja muzealna poświęcona w całości medium fotograficznemu.