Muzeum Nowej Huty opowie o dzieciństwie w PRL-u. Wkrótce otwarcie wystawy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Czym bawiły się dzieci w PRL-u i jak spędzały wolny czas? Odpowiedź na to pytanie będzie można znaleźć na wystawie „Trzepaki, Reksio, Atari” w Muzeum Nowej Huty. Otwarcie ekspozycji już 16 lutego.

– Jej założeniem jest pokazanie tej części dzieciństwa, która dotyczy czasu wolnego i zabawy. Nie chcemy tutaj snuć opowieści o szkole, chociaż ona pewnie gdzieś w tle się pojawi, bo głównym wątkiem będzie czas wolny i sposób jego spędzania – tak zapowiadał ekspozycję Ryszard Kozik z Muzeum Krakowa.

O dzieciństwie w PRL-u

Wystawa prezentuje nie tylko najpopularniejsze zabawki, którymi dzieci bawiły się w okresie PRL-u, ale także opowiada o aktywnościach na świeżym powietrzu, ofercie kulturalnej, grach ruchowych czy rozwoju technologii na przestrzeni dekad. Na ekspozycji nie zabraknie więc komputera Atari czy tytułowego trzepaka.

Pośród kilkuset eksponatów będzie można znaleźć m.in. celuloidowe lalki, misie-trociniaki, figurki żołnierzyków, popularne planszówki, zabawkowe pojazdy, rzutnik Ania, autentyczną lalkę filmową Misia Uszatka czy plansze komiksowe, m.in. z cykli Kajko i Kokosz oraz Jonka, Jonek i Kleks. Do grona perełek będzie można zaliczyć również oryginalne folie animacyjne przedstawiające m.in. Bolka i Lolka oraz Reksia. Ważnym elementem ekspozycji są także archiwalne fotografie.

Podróż do przeszłości

Do współtworzenia wystawy „Trzepaki, Reksio, Atari” zaproszeni zostali wszyscy ci, którzy pamiętają czasy PRL-u. Mieszkańcy Krakowa (i nie tylko) mogli odbyć sentymentalną podróż do przeszłości i opowiedzieć o swoich doświadczeniach. Od grudnia 2021 roku do marca 2022 roku Muzeum Krakowa prowadziło bowiem akcję „Podzielcie się z nami swoim dzieciństwem”.

– Najważniejsze, co może się pojawić przy tworzeniu tej wystawy, to opowieści. Rzecz z pozoru błaha może okazać się bardzo ciekawa, gdy towarzyszy jej jakaś historia i wspomnienie. Bo trzeba pamiętać, że nie każdy zachowuje zabawki. Pozostają wspomnienia – mówił wówczas Ryszard Kozik.

Swoimi doświadczeniami z okresu dzieciństwa w PRL-u podzieliło się kilkadziesiąt osób, dzięki czemu wystawa nabrała osobistego charakteru. Pośród eksponatów można znaleźć wiele prywatnych pamiątek, w niektórych przypadkach opatrzonych wspomnieniami właścicieli.

Dwie ścieżki zwiedzania

Ekspozycja „Trzepaki, Reksio, Atari” przeznaczona jest nie tylko do oglądania. Na najmłodszych czeka specjalna ścieżka zwiedzania składająca się z przestrzeni interaktywnych oraz specjalnych tekstów skierowanych do dzieci. Narratorami są Zosia i Antoś, którzy po odbytej podróży w czasie do PRL-u, podzielą się ze zwiedzającymi swoimi spostrzeżeniami.

Ich opowieść jest wynikiem współpracy z grupą uczennic i uczniów klas IV i V Szkoły Podstawowej nr 52 w Krakowie. To oni stworzyli teksty przypisane Zosi i Antosiowi, a następnie zostali ich lektorami.

Wystawie towarzyszy również album „Na trzepaku”, w którym znajdują się fotografie ze zbiorów Muzeum Krakowa przedstawiające zabawy i rozrywki dziecięce w PRL-u. Zdjęcia zostały wykonane w latach 50., 60. i 70. XX wieku na terenie Krakowa, a ich autorami są: Henryk Hermanowicz, Robert Kosieradzki i Józef Lewicki.

Wernisaż wystawy „Trzepaki, Reksio, Atari” odbędzie się 16 lutego o godz. 18:00 w Muzeum Nowej Huty. W programie zwiedzanie wystawy oraz atrakcje przygotowane specjalnie dla najmłodszych. Wstęp wolny.