Muzeum HERstorii Sztuki. Radni Dzielnicy I są na tak

Tak mogłoby wyglądać Muzeum HERStorii Sztuki przy Kossakówce. fot. PROJEKT AUTORSTWA ARTURA KOCZONIA

Radni Dzielnicy I przegłosowali uchwałę w sprawie utworzenia Muzeum HERstorii Sztuki w Krakowie. Ich zdaniem ostateczna lokalizacja i forma instytucji powinny powstać w oparciu o rozmowy z mieszkankami i mieszkańcami.

Radni podkreślają, że niedawna dyskusja o zagospodarowaniu Kossakówki pokazała, że mieszkankom i mieszkańcom Krakowa brakuje przestrzeni wspólnych – „takich nowoczesnych salonów otwartych”.

– Uświadomiła też, jak mało wiemy o kobietach, które mieszkały, tworzyły i pracowały dla miasta oraz osób tu mieszkających. Krakowianki zjednoczone w inicjatywie Muzeum HERstorii Sztuki poprzez szereg cieszących się dużą popularnością wydarzeń pokazały i pokazują, że prezentowanie zróżnicowanych doświadczeń kobiet odpowiada na tę potrzebę. Miejsce poświęcone sztuce i historii kobiet jest w Krakowie potrzebne. Muzeum HERstorii Sztuki powinno służyć budowaniu wspólnoty, poczucia sprawczości oraz poznawaniu dziedzictwa przeszłych pokoleń tak, aby budować współczesną tożsamość w oparciu o herstorię – czytamy w uchwale rady Dzielnicy I.

W drodze dialogu

Radni zaznaczają, że ostateczna lokalizacja i forma muzeum powinny być wypracowane w drodze dialogu społecznego, w który będą zaangażowani krakowianie i krakowianki.

Radni Dzielnicy I zwrócili się o utworzenie nowej instytucji miejskiej do prezydenta Krakowa.

– Sprawa ma niebawem trafić pod obrady Rady Miasta Krakowa – informuje Joanna Warchał-Beneschi, inicjatorka utworzenia Muzeum HERstorii Sztuki w Krakowie.

Muzeum HERstorii Sztuki przy Kossakówce

Pomysł utworzenia Muzeum HERstorii Sztuki powstał przy okazji dyskusji dotyczącej przyszłego zagospodarowania Kossakówki.

W zabytkowej willi ostatecznie będzie się mieścić Muzeum Rodziny Kossaków, ale inicjatorki i inicjatorzy powołania nowej instytucji chcieli, by muzeum powstało w pawilonie, który miałby zostać wybudowany od strony alej.

Osoby zaangażowane w sprawę przygotowały również petycję do władz miasta w sprawie utworzenia nowej instytucji kultury.

Więcej na ten temat:

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus