Muzeum Narodowe świętuje z mieszkańcami. W planach cały weekend wydarzeń!

Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach Główny fot. studio Pion

Huczne obchody 143. lecia Muzeum Narodowego w Krakowie szykowane są na drugi weekend października. Instytucja ma w planach koncerty, spektakle, warsztaty, spotkania i promocyjne zwiedzanie swoich wystaw stałych i czasowych. A na koniec, wielki event muzyczno-taneczny na Rynku Głównym.

W dniach od 7 do 9 października wszystkie oddziały MNK otwierają swoje przestrzenie, zapraszając mieszkańców i turystów. Tym razem jednak sama oferta wystaw to nie wszystko, bo odwiedzenie Muzeum Narodowego będzie okazją do uczestnictwa w różnych aktywnościach kulturalnych w ramach Projektu Muzeum.

Świętowanie rozpoczyna się już w piątek, wraz z oprowadzaniem po wystawie „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku”. Tego samego dnia w Gmachu Głównym MNK, w holu na parterze, odbędzie się recital Marka Bałaty pt. Śpiewobrazy”. Link do zakupu biletu: https://tiny.pl/wt4kp

Z kolei w sobotę 8 października, uczestnicy obchodów mają okazję, by wraz z prowadzącym zwiedzić wystawę „Nowy początek. Modernizm w II RP”, a także Pałac Biskupa Erazma Ciołka i Dom Jana Matejki. W Gmachu Głównym, a także w Muzeum Książąt Czartoryskich i Muzeum Wyspiańskiego odbędą się spotkania autorskie z przedstawicielkami Fundacji Crush on Trash, zaś w niedzielę, w holu Hotelu Cracovia warsztaty artystyczne z projektowania przedmiotów oraz dotyczące stylizacji i personalizowania ubrań. Sobotni wieczór warto z kolei spędzić na dziedzińcu Muzeum Książąt Czartoryskich, gdzie Teatr Tańca Terpsychora wykona spektakl taneczny Romeo i Julia. Bilety na to wydarzenie są dostępne tutaj: https://tiny.pl/wt4k2.

Na wielki finał Projektu Muzeum wybrano płytę Rynku Głównego (od strony pomnika Adama Mickiewicza). W niedzielę 9 października Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Sinfonietta Cracovia umili spacer na Rynku koncertem z balkonu Sukiennic, a następnie studio tańca Sabrosa Dance Studio zaprosi widzów na event muzyczno-taneczny.Równolegle, przez cały okres urodzin MNK, w oddziałach oglądać można wystawę dzieł sztuki upcyklingu - pokaz prac twórców pracujących z materiałami z recyklingu, których inspiracją stały się dzieła zgromadzone przez muzeum. Tematyka upcyclingowa będzie zresztą towarzyszyć całemu wydarzeniu, a w ramach jej finału planowane jest wspólne tworzenie designerskich, niepowtarzalnych i wygodnych siedzisk na placu pod Gmachem Głównym.

Przez cały czas trwania urodzin bilety na zwiedzanie wystaw stałych i czasowych, we wszystkich lokalizacjach MNK, dostępne będą za symboliczne 5 złotych. Organizację wspierają: PZU, mecenas Muzeum Narodowego w Krakowie oraz jego Partner Strategiczny, Lotto.

Pełna lista wydarzeń związanych z Projektem Muzeum dostępna jest tutaj -> https://mnk.pl/artykul/projekt-muzeum-swieto-mnk