Muzyczny spacer, mapping i koncerty. W kwietniu rusza festiwal Misteria Paschalia

fot. Adam Frączek/LoveKraków.pl

Za niecałe dwa miesiące muzyka dawna opanuje Kraków. W dniach 4-16 kwietnia odbędzie się jubileuszowa edycja festiwalu Misteria Paschalia. Co organizatorzy przygotowali oprócz koncertów?

W tym roku dzieł wybitnych kompozytorów będzie można posłuchać w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Filharmonii Krakowskiej oraz Kopalni Soli „Wieliczka”. W programie znalazły się pieśni pasyjne, muzyka mistrzów francuskiego baroku i włoskiego Południa.

– 20. edycja to sentymentalna podróż poprzez historię festiwalu. Chcemy zaprezentować to, co było najpiękniejsze, dlatego wracamy do utworów oraz wnętrz, które tworzyły tę historię – mówiła podczas konferencji zapowiadającej wydarzenie Joanna Broniec, kuratorka festiwalu Misteria Paschalia.

Publiczność będzie mogła posłuchać m.in. najsłynniejszego w historii opracowania sekwencji „Stabat Mater” autorstwa Giovanniego Battisty Pergolesiego. Nie zabraknie też nowości. Po raz pierwszy na festiwalu zabrzmi m.in. oratorium Michelangela Falvettiego „Il diluvio universale”. Odbędzie się też koncert w Wielkanoc obrządku wschodniego.

Spacer, zwiedzanie, mapping

Festiwal Misteria Paschalia tworzą nie tylko koncerty, ale także wiele wydarzeń towarzyszących. 1 kwietnia rodziny z dziećmi będą mogły wybrać się na muzyczny spacer tropem instrumentów po Krakowie.

Dzień później w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka odbędzie się oprowadzanie po wystawie skupione wokół wątków Wielkanocy w sztuce dawnej oraz poszukiwania podobieństw i różnic między obrządkami wschodnim i zachodnim.

4 kwietnia uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu po MOCAK-u pt. „Malarskie tajemnice – spotkanie wokół twórczości Jerzego Nowosielskiego”.

Z kolei w przedostatni dzień wydarzenia, 15 kwietnia, Krystyna Czerni opowie o malarstwie sakralnym Jerzego Nowosielskiego – jednego z patronów 2023 roku. Spotkanie odbędzie się w Pałacu Potockich. Po wykładzie na gmachu budynku zostanie zaprezentowany mapping.

Minikoncerty dla dzieci

W ramach festiwalu Misteria Paschalia odbędą się także wydarzenia dla grup zorganizowanych. Krakowskie Biuro Festiwalowe zaprasza uczniów klas 1–6 szkół podstawowych oraz uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi na spacery muzyczne.

Z kolei licealiści będą mogli wziąć udział w warsztatach inspirowanych postacią Jerzego Nowosielskiego i muzyką dawną.

W dniach 3-5 kwietnia zaplanowano minikoncerty dla dzieci, podczas których studenci i wykładowcy Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie zaprezentują swoje instrumenty. Warsztaty muzyczne będą skierowane również do dzieci z placówek specjalnych.

Informacje o wejściówkach na wydarzenia oraz biletach na koncerty można znaleźć na stronie www.misteriapaschalia.com.