Sentymentalna podróż w przeszłość za sprawą festiwalu Misteria Paschalia

fot. Adam Frączek/LoveKraków.pl

Pieśni pasyjne i muzyka mistrzów francuskiego baroku oraz włoskiego Południa. Tak zapowiada się 20. edycja festiwalu Misteria Paschalia, która będzie okazją do wspomnieniowej podróży w przeszłość.

Misteria Paschalia, jeden z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie organizowany przez KBF, odbędzie się w dniach 4-16 kwietnia 2023 r. Dzieła wybitnych kompozytorów zabrzmią w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Filharmonii Krakowskiej oraz Kopalni Soli „Wieliczka”.

– Przyszłoroczna edycja będzie miała wyjątkowy charakter ze względu na okrągły jubileusz, który stanie się dla nas okazją do wspomnień, podsumowań i przypominania najpiękniejszych muzycznych momentów z ubiegłych lat. Z poczuciem misji podejmujemy wyzwania, jakie współczesny świat stawia przed kulturą, mając zarazem oparcie w pięknej, dwudziestoletniej tradycji Misteria Paschalia – zapowiada Carolina Pietyra, dyrektorka KBF.

Podróż w przeszłość

Podczas jubileuszowej edycji festiwalu nie zabraknie dzieł znakomitych kompozytorów, których publiczność miała okazję już wysłuchać. Wśród nich najsłynniejsze w historii opracowanie sekwencji „Stabat Mater” autorstwa Giovanniego Battisty Pergolesiego, „Membra Jesu nostri” Dietricha Buxtehudego czy wybór z „Leçons de Tenebrae” Marca-Antoine’a Charpentiera.

– 20. edycja to sentymentalna podróż poprzez historię festiwalu. Chcemy zaprezentować to, co było najpiękniejsze, dlatego wracamy do utworów oraz wnętrz, które tworzyły tę historię. Koncerty odbędą się w Filharmonii Krakowskiej, kościele św. Katarzyny oraz w Wieliczce. Wracają do nas także ludzie, którzy współtworzyli ten festiwal – podkreśla Joanna Broniec, kuratorka festiwalu Misteria Paschalia.

W Krakowie zagoszczą ponownie m.in. dwa znane zespoły – Vincent Dumestre z Le Poéme Harmonique oraz Christophe Rousset wraz z Les Talens Lyrique. Ich koncerty zabrzmią odpowiednio na otwarcie i zamknięcie głównego programu festiwalu.

Muzyczne nowości

Przyszłoroczna edycja to przede wszystkim powrót do przeszłości, jednak nie zabraknie utworów, które dotąd nie były prezentowane. Po raz pierwszy publiczność będzie mogła wysłuchać oratorium Michelangela Falvettiego „Il diluvio universale” czy „Da Jesus an dem Kreuze stund” Heinricha Schütza.

Nowość stanowi także koncert w obchodzoną w obrządku wschodnim Wielkanoc, która w 2023 roku wypada tydzień po zakończeniu festiwalu. Wydarzenie to zostało włączone w główne pasmo programu, dzięki czemu 20. odsłona Misteria Paschalia potrwa dłużej niż zwykle. Koncert Ensemble Irini, młodego zespołu wokalnego z Francji, będzie okazją do zaprezentowania muzyki dawnej wschodnich regionów Europy.

Przed publicznością wystąpi również zespół Cohaere Ensemble, który tworzą cztery charyzmatyczne artystki ze Śląska. Na festiwalu zaprezentują się w powiększonym składzie.

– Otrzymując zaproszenie, otrzymałyśmy także informację, że możemy spełnić nasze małe marzenia i wykonać repertuar, jaki nam się podoba – mówi Natalia Olczak z zespołu Cohaere Ensemble. – Wybrałyśmy muzykę francuską, która jest bardzo bliska naszemu sercu – dodaje.

Jubileuszowa edycja festiwalu to nie tylko podróż w świat muzyki dawnej, ale także sentymentalna podróż po bogatej historii wydarzenia i powrót do jego korzeni. Za kreację graficzną Misteria Paschalia 2023 odpowiada Krakowskie Biuro Festiwalowe.

– Projekt czerpie inspirację z minimalizmu, średniowiecznych krojów pism, a także barokowych obrazów. Trzy główne elementy stanowią nawiązanie do Trójcy Świętej, a wykorzystanie złota jest nawiązaniem do jubileuszu – tłumaczy Katarzyna Jakubowiak, rzeczniczka prasowa KBF.

Program festiwalu dostępny jest na stronie www.misteriapaschalia.com.