Tradycyjne szopki po raz kolejny opanowały Kraków

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ponad czterdzieści niepowtarzalnych szopek pojawiło się na terenie Krakowa. Wielopoziomowe, strzeliste i bogato zdobione budowle będzie można podziwiać w przestrzeni miejskiej do 5 lutego 2023 roku.

Szlakiem krakowskich szopek

Miejskie place, ulice, kawiarnie, restauracje, hotele i sklepy. W różnych miejscach Krakowa zagościły kunsztowne dzieła szopkarskich mistrzów. Świetliste, misternie zdobione budowle można napotkać podczas codziennych spacerów, w drodze do szkoły, pracy czy w czasie świątecznych zakupów.

Umieszczenie szopek w miejskiej przestrzeni nie jest przypadkowe. Nawiązuje bowiem do elementów architektonicznych i historii miasta, dlatego też podążając szlakiem szopek, można poznawać Kraków i odkrywać jego ciekawostki.

Szopki, choć zakorzenione w tradycji, często odwołują się do aktualnych wydarzeń. Stanowią więc swego rodzaju kronikę przeszłości. Cześć z nich opatrzona jest QR kodem, który przenosi do spacerownika oraz audiodeskrypcji opisu.

Wirtualny spacerownik, dostępny na stronie wokolszopki.pl, zawiera propozycję trasy wycieczki po Krakowie szlakiem szopek. Zwiedzający znajdą w nim także opisy elementów i postaci występujących w szopkach, informacje o twórcach, ich inspiracjach i ideach.

6 stycznia, w święto Trzech Króli, odbędzie się tradycyjny spacer „Wokół Szopki”, który poprowadzi dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa. Planowane są również zorganizowane spacery dla poszczególnych grup: 26 grudnia dla rodzin (wejściówki dostępne będą na kbf: bilety) oraz 10 stycznia – spacer z tłumaczem migowym.

KBF przygotowało także instagramowy konkurs. Wystarczy w kreatywny sposób pokazać spacer wokół szopki i oznaczyć profil biura. Do wygrania m.in. vouchery na Festiwal Muzyki Filmowej i książkowe nowości książkowe. Konkurs rusza 8 grudnia i potrwa do 8 stycznia. Więcej szczegółów wkrótce na profilu IG @kbf.krakow. 

Najpiękniejsze szopki wybrane

Od poniedziałku, 5 grudnia, w Pałacu Krzysztofory można oglądać wystawę pokonkursową 80. Jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich. Do tegorocznej edycji wydarzenia zgłoszono 142 szopki. Najwięcej, bo aż 59, to dzieła wykonane przez seniorów.

Jury pod przewodnictwem Michała Niezabitowskiego, dyrektora Muzeum Krakowa, wyłoniło najpiękniejsze prace. Nagrody zostały przyznane w kilku kategoriach. Szopki seniorów oceniano w grupach wg ich wielkości: szopki duże, średnie, małe i miniaturowe.

Pierwsze miejsce za wykonanie szopki dużej otrzymał Zbigniew Gillert. Z kolei najpiękniejsze szopki średnie wykonali Maciej Moszew i Marek Markowski junior. Specjalne wyróżnienie dyrektora Muzeum Krakowa powędrowało zaś do Romana Piątka za nawiązanie do solidarności Polski z Ukrainą.

W kategorii szopki małe jurorzy nagrodzili Jakuba Zawadzińskiego i Wiesława Barczewskiego, a specjalne wyróżnienie jury 80. Konkursu Szopek Krakowskich otrzymał Tomasz Dobosz za nawiązanie do solidarności Polski i Krakowa z Ukrainą podczas agresji rosyjskiej.

Autorem najpiękniejszej szopki miniaturowej okazał się Zbigniew Madej. Z kolei nagrody specjalne otrzymali: Maciej Moszew, Marek Markowski junior i Kazimierz Stopiński.

Jurorzy wyłonili także laureatów w następujących kategoriach: szopki rodzinne, młodzieżowe, dziecięce i szkolne.

Wystawę pokonkursową będzie można oglądać w Pałacu Krzysztofory do 27 lutego 2023 roku.