Na Małym Rynku trwają przygotowania do Kiermaszu św. Józefa [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od 17 do 26 marca na Małym Rynku będzie odbywał się Kiermasz św. Józefa, patrona Krakowa.

Kiermasz św. Józefa kolejny raz umożliwi zarówno krakowianom, jaki turystom przybyłym do stolicy Małopolski kontakt z kulturą tradycyjną, zarówno w jej aspekcie rękodzielniczym jak i artystycznym. – Niezmiennie udowadniamy tym samym, że jest ona ciągle żywa i atrakcyjna, angażująca kolejne pokolenia, które dostrzegają siłę tradycji i ciągłości, jednocześnie twórczo interpretując nasze niematerialne dziedzictwo – informują organizatorzy wydarzenia.

Dodają, że targi i kiermasze kiermasze koncentrują się przede wszystkim na prezentacji rękodzieła i rzemiosła artystycznego, a co za tym idzie zdecydowana większość stoisk podczas trwania marcowego kiermaszu zostanie udostępniona właśnie rękodzielnikom i rzemieślnikom.

Mówią, że współpracują na stałe z tradycyjnymi rzemieślnikami oraz rękodzielnikami, którzy kultywują techniki wytwórcze przekazywane z pokolenia na pokolenie. Na stoiskach będzie można kupić tradycyjne zabawki (zabawkarstwo żywiecko-suskie), wyroby kowalskie, wycinankę łowicką, różnego rodzaju hafty oraz wyroby wykonane i ozdobione za pomocą tradycyjnych technik koronkarskich. Pojawi się również ceramika bolesławiecka, autorska odzież, rzemieślnicze wyroby kaletnicze, artystyczna biżuteria.

Części handlowej towarzyszyć będzie program artystyczny. Artyści tworząc programy swoich koncertów sięgnęli do źródeł – zapisów z XIX wieku i początków XX wieku, badań terenowych czy archiwalnych nagrań. Dzięki nim publiczność może usłyszeć piękno i różnorodność tradycyjnych melodii i piosenek, niejednokrotnie wzbogaconych o autorskie aranżacji, łączące osobistą interpretację z szacunkiem do tradycji.