Na Rynku Głównym ustawiono nowe stoisko dla kwiaciarek [ZDJĘCIA]

fot. Jan Graczyński

Przez najbliższe miesiące na Rynku Głównym testowane będzie nowe stoisko dla kwiaciarek.

− Zgodnie z uchwałą krajobrazową i wytycznymi dla parku kulturowego z obszaru Rynku Głównego zniknęły już krzykliwe szyldy, eliminowane są nadmierne nośniki reklamowe, metamorfozę przeszły stoiska cyklicznie odbywających się tu targów, a zarządzanie kalendarzem imprez, które są tu organizowane, pozwala postawić wysoką poprzeczkę standardów estetycznych i jakościowych – mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury, cytowany w komunikacie magistratu.

Niedawno zniknęły także żółte parasolki kwiaciarek – zostały zastąpione wersją spójną dla wszystkich przedsiębiorstw działających na terenie parku kulturowego Stare Miasto.

− Parasolki nie zapewniają jednak sprzedającym kwiaty odpowiedniej ochrony w trakcie niepogody, dlatego postanowiliśmy opracować stoisko, które − nawiązując do kontekstu przestrzeni i zgodnie z obowiązującymi przepisami konserwatorskimi i planistycznymi − pozwoli kwiaciarkom pracować przez większą część roku – tłumaczy Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

– Przez najbliższe miesiące stoisko będzie testowane, co pozwoli je udoskonalić i następnie zastosować dla wszystkich punktów sprzedaży kwiatów na rynku. Liczymy, że zarówno mieszkańcy, jak też nasi goście polubią nową formę stoisk i że pozwoli ona pracować kwiaciarkom w godnych i bezpiecznych warunkach – podkreśla Katarzyna Olesiak, dyrektorka.

Na Rynku Głównym można już zobaczyć prototyp nowego stoiska. Funkcjonalny, mobilny, modułowy obiekt, nawiązujący do historycznej koncepcji warsztatów krakowskich i pozwalający w ograniczonej przestrzeni eksponować kwiaty i przechowywać narzędzia, będzie testowany przez sprzedających kwiaty do końca roku.

Urzędnicy podkreślają, że nowe stoiska mają lekką, ażurową formę, ich wygląd koresponduje z fasadami kamienic w pierzejach oraz fasadą Sukiennic. Dzięki modułowości stoiska są wielofunkcyjne, są także przygotowane do prowadzenia w nich działalności i przechowywania delikatnych kwiatów niezależnie od warunków atmosferycznych, na czym szczególnie zależało sprzedającym kwiaty.