Najlepsze etiudy i animacje w kinie i on-line. Startuje festiwal Etiuda&Anima

Kadr z animacji „My Sunny Maad” fot. mat.prasowe Etiuda & Anima

W Krakowie startuje Międzynarodowy Festiwal Etiuda&Anima. Widzowie będą mogli zobaczyć festiwalowe filmy w kinie i on-line.

– Tegoroczna edycja ma formułę hybrydową. Dwa podstawowe punkty programu to konkurs etiud studenckich realizowanych w szkołach filmowych i konkurs animacji, w którym rywalizują nie tylko studenci, ale i nauczyciele, mistrzowie animacji z całego świata. Filmy będzie można oglądać w kinie Kijów, jak i na platformie vod – mówi dyrektor festiwalu, Bogusław Zmudziński.

Dwa konkursy

Etiuda to konkurs na najlepszy studencki film krótkometrażowy, w którym uczestnicy walczą o statuetki Złotego, Srebrnego i Brązowego Dinozaura. W konkursie Anima twórcy animacji rywalizują o Złote, Srebrne i Brązowe Jabberwocky.

W konkursie znalazły się filmy studentów i profesjonalnych twórców zrealizowane w latach 2019-2021. Filmy walczące o nagrody dostępne będą w sieci na platformie streamingowej.

– W tym roku przyjrzymy się holenderskiej i hiszpańskiej animacji, a programy przygotują partnerskie festiwale: odbywający się w Holandii Kaboom Animation Festival oraz hiszpański Animac Film Festival – zapowiadają organizatorzy festiwalu.

Jednym z punktów programu będzie prezentacja 10 najlepszych węgierskich krótkometrażowych filmów ostatniego 20-lecia wybranych przez Geze M. Totha, uznanego twórcę filmów animowanych z Węgier.

Projekcjom konkursowym będą towarzyszyły spotkania on-line „Q&A” z twórcami filmów, jurorami oraz gośćmi, którzy z odległości będą uczestniczyć w festiwalu.

Co w programie?

Festiwal potrwa od 16 do 21 listopada. W środę rano rozpoczną się seanse dla najmłodszych widzów, a o 15.30 zaplanowano wydarzenie z cyklu „Notacje”, którego bohaterem jest Jerzy Kucia. Tematem cyklu jest ocalenie zapomnienia wiedzy na temat Studia Filmów Animowanych w Krakowie i środowiska artystycznego z nim związanego.

Pierwszego dnia festiwalu zaplanowano również projekcję filmu „DAU. Natasza”, wyreżyserowanego przez przewodniczącego jury tegorocznego konkursu Etiuda, Ilji Chrzanowskiego i pokazy bloku animacji wybranych przez holenderski festiwal Kaboom Animation Festival czy 10 krótkometrażowych animacji projekcji holenderskich.

Wtorkowy wieczór zwieńczy uroczysta gala inaugurująca festiwal Etiuda&Anima, która rozpocznie się o godzinie 20:00 w Kinie Kijów.

Po oficjalnej części, w kinie i na platformie VOD o godzinie 20:00 rozpocznie się projekcja filmu My Sunny Maad (reż. Michaela Pavlátová), który miał swoją premierę na tegorocznym festiwalu w Annecy. To historia Czeszki Herry, która zakochuje się w Afgańczyku Nazirze. Po ślubie przeprowadza się z nim do jego ojczyzny nie mając pojęcia o życiu, które czeka na nią w posttalibańskim Afganistanie.

W programie znalazły się również warsztaty animacji dla dorosłych i dzieci, które odbędą się stacjonarnie.

Pożegnania

Etiuda&Anima przypomni również postaci wybitnych filmowców, którzy zmarli w minionym roku. W cyklu „Pożegnania” odbędą się projekcje dokumentów dedykowanych filmowym dokonaniom m.in. reżysera z Korei Południowej Kim Ki-Duka („Pusty dom”, „Samarytanka”, „Pieta”), przedstawiciela czeskiej szkoły filmowej Jiři Menzela („Pociągi pod specjalnym nadzorem”, „Kapryśne lato”, „Skowronki na uwięzi”)  czy Ivana Passera (scenarzystę m.in. „Miłości blondynki”, reż. Miloš Forman), reprezentanta czechosłowackiej Nowej Fali lat 60.

Organizatorzy chcą również uczcić pamięć Alicji Helman, nestorki polskiego filmoznawstwa, która zmarła w lutym 2021 roku. W kinie Kijów odbędzie się seans jednego z najbardziej cenionych przez profesor Helman filmów – „Śmierć w Wenecji” w reż. Luchina Viscontiego. Projekcji adaptacji noweli Tomasza Manna towarzyszyć będzie seans filmu dokumentalnego „Najpiękniejszy chłopiec na świecie” (reż. Kristina Lindström, Kristian Petri). Dokument opowiada o losach Björna Andresena, który jako 15-letni chłopiec zagrał w filmie włoskiego mistrza.

Wielki finał

Zwycięzców wszystkich konkursów poznamy podczas gali zakończenia 28. Etiudy&Animy 21 listopada. Po części oficjalnej rozpoczną się projekcje wszystkich nagrodzonych filmów. Transmisję gali i pokazy zwycięskich filmów będzie można obejrzeć on-line na platformie streamingowej.

comments powered by Disqus