Bestseller wszechczasów. Plenerowa wystawa o Biblii pod Wawelem

Biblia. Najpopularniejsza książka świata i jeden z najważniejszych tekstów kulturowych ludzkości jest tematem wystawy pod Wawelem. Plenerowa eskpozycja zostanie otwarta 15 listopada u zbiegu ulic Grodzkiej i św. Idziego.

Biblia została przełożona na ponad 700 języków, a we fragmentach na ponad 3 tysiące języków i dialektów. Jest rozpisana na wiele gatunków literackich, zawiera świadectwa historyczne, biografie, listy, etyczne i moralne wskazania, poezję i pieśni.

Wprawny czytelnik przeczyta ją w 77 godzin, choć wielu duchownych, myślicieli, badaczy i artystów, tworzy dzieła inspirowane jednym zaledwie zdaniem zapisanym na jej kartach.

Na 18 planszach pojawią się informacje o losach powstania księgi, jej konstrukcji i licznych przekładach.

W sekcji naukowej organizatorzy przywołują wiele odkryć archeologicznych, które świadczą o wiarygodności Biblii, nie unikając wzmianek o zawartych księdze wskazówkach dotyczących profilaktyki zdrowia i tezach dziś potwierdzanych przez naukowców.

Biblia po góralsku, kaszubsku i śląsku

Nie zabraknie plansz z cytatami znanych osób, które na przestrzeni wieków wypowiadały się na temat Pisma Świętego, popularnych dziś powiedzeń i metafor, które swoje źródło mają w Starym i Nowym Testamencie, czy propozycji wakacyjnych podróży do miejsc biblijnych.

Zwiedzający poznają interesujące przekłady biblijne, np. na gwarę góralską, kaszubską czy śląską.

Skoro Kraków, to kluczowe są i wątki krakowskie. Odwiedzający poznają biblijne zabytki związane z naszym miastem i ważne przekłady, których dokonali ludzie związani z Krakowem.

Bezpłatna wystawa „Biblia. Bestseller wszechczasów” wpisuje się w obchody 100-lecia obecności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Krakowie. Z tej okazji do tej pory m.in. nazwano skwer w Nowej Hucie imieniem Michała Beliny-Czechowskiego, a adwentyści posadzili setki krzewów przy Błoniach.

Wystawę „Biblia. Bestseller wszechczasów” będzie można zwiedzać od 15 listopada 2021 roku do 31 stycznia 2022 roku. Szczegóły na stronie organizatora: https://adwentysci.krakow.pl/

Partnerem medialnym wydarzenia jest portal LoveKrakow.pl.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus