„Neony wracajcie do Nowej Huty!”. Jest petycja do prezydenta Majchrowskiego

Neon nad zalewem Nowohuckim fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nowohucianie apelują do prezydenta w sprawie neonów. – Nowa Huta słynęła z neonów. Dzisiaj wiele z nich nie przetrwało. Jeśli tak, to są one zniszczone i nieczynne. Chcemy aby znów powróciły – piszą w petycji.

Neony były niegdyś ważnym elementem nowohuckiej architektury. Mieszkańcy zwracają uwagę, że wiele z nich nie przetrwało, a jeśli już to, są one zniszczone i nieczynne.

– Odtworzony neon „Markiza” daje ślad ich neonowego piękna centrum dzielnicy. Chcemy aby neony znów powróciły – piszą w petycji skierowanej do prezydenta Krakowa.

Szyk i nowoczesnośćNowohucianie podkreślają, że w przeszłości neony wyróżniały Nową Hutę spośród innych dzielnic. - Stanowiły wyraz jej nowoczesności i szyku. Żadna krakowska dzielnica nie świeciła tak jasno jak Nowa Huta – czytamy w petycji.

Mieszkańcy apelują do prezydenta, by miasto zajęło się ochroną istniejących neonów, przyspieszeniem prac odtworzeniowych, wsparciem wspólnot mieszkaniowych i firm przy utrzymaniu historycznych neonów, utworzeniem szlaku turystycznego i zmianami w zapisach Parku Kulturowego Nowa Huta, które umożliwiałyby odtworzenie neonów, które istniały i były umieszczane na krawędziach budynków i dachach.

–  Neony Nowej Huty mogą być wyjątkową atrakcją turystyczną. To zauważają nie tylko mieszkańcy ale również i Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Stosowna uchwała (XXX/278/2021) w sprawie utworzenia szlaku turystycznego „Neony Nowej Huty" została przez radnych dzielnicy przegłosowana – apelują do prezydenta mieszkańcy.

Petycja jest dostępna tutaj.

Neonowa Huta

W ostatnich latach neony wracają do Nowej Huty To wspomniana już „Markiza” przy Placu Centralnym czy neon „Zgody 7” na budynku Cafe NOWA Księgarnia, którymi opiekuje się KBF.

W 2019 roku z okazji jubileuszu 70-lecia Nowej Huty na budynku Nowohuckiego Centrum Kultury powstał neon „Mamy Cię w Hucie” zaprojektowany przez Krzysztofa Piłę na podstawie pomysłów mieszkańców, które zgłosili w czasie konsultacji.

Trwają również prace nad projektem rekonstrukcji trzech neonów restauracji Stylowa.

Obecnie świetlne szyldy zdobią również Ośrodek Kultury Norwida, galerię Huta Sztuki, kino Sfinks czy Teatr Ludowy.

W grudniu i nad zalewem Nowohuckim również pojawił się charakterystyczny neon.

Miasto informowało również o pracach nad powstaniem szlaku neonów w Nowej Hucie. W kwietniu 2021 roku miasto zwróciło się do rady Dzielnicy XVIII z propozycją opracowania z Ośrodkiem Kultury im. C.K Norwida szlaku neonów w ujęciu historycznym i z wykorzystaniem archiwalnych fotografii. Opis szlaku ma zostać opublikowany na miejskich stronach internetowych, w planach jest również publikacja.

 

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus