Neony ponownie rozświetlą Stylową

Restauracja Stylowa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Trwają prace nad projektem rekonstrukcji trzech neonów restauracji Stylowa w Nowej Hucie.

Zarząd Budynków Komunalnych chce odtworzyć napis, który niegdyś znajdował się na budynku. To możliwe dzięki zachowanym archiwalnym fotografiom, m.in. ze zbiorów Muzeum Krakowa.

W kwietniu ZBK zaapelował o pomoc do mieszkańców Nowej Huty, którzy mogą posiadać fotografie Stylowej. Teraz trwają już prace nad projektem rekonstrukcji trzech neonów.

– W projekt zaangażowani są też plastycy i specjaliści w zakresie wykonawstwa i konserwacji neonów. Projekt ten następnie zostanie złożony do miejskiego konserwatora zabytków w Krakowie oraz do wydziału architektury i urbanistyki urzędu miasta w celu uzyskania stosownych pozwoleń. Po ich uzyskaniu będzie można przystąpić do ich wykonania  – mówi Dariusz Nowak, rzecznik magistratu.

Powrót neonów

W ostatnich latach w Nowej Hucie coraz częściej pojawiają się nowe neony. To „Markiza” przy Placu Centralnym czy „Zgody 7” na budynku Cafe NOWA Księgarnia, którymi opiekuje się KBF.

W 2019 roku z okazji jubileuszu 70-lecia Nowej Huty na budynku Nowohuckiego Centrum Kultury powstał neon „Mamy Cię w Hucie” zaprojektowany przez Krzysztofa Piłę na podstawie pomysłów mieszkańców, które zgłosili w czasie konsultacji.

Trwają również prace nad powstaniem szlaku neonów w Nowej Hucie. W kwietniu miasto zwróciło się do rady Dzielnicy XVIII z propozycją opracowania z Ośrodkiem Kultury im. C.K Norwida szlaku neonów w ujęciu historycznym i z wykorzystaniem archiwalnych fotografii. Opis szlaku ma zostać opublikowany na miejskich stronach internetowych, w planach jest również publikacja.

Na spacer szlakiem nowohuckich neonów warto wybrać się już teraz. Świetlne szyldy zdobią m.in. Ośrodek Kultury Norwida, galerię Huta Sztuki, kino Sfinks czy Teatr Ludowy. W przyszłości kolejnym takim przystankiem może stać się również Muzeum Nowej Huty. Placówka planuje odnowić neon „Światowid”. Prace są planowane w ramach modernizacji i rozbudowy budynku dawnego kina Światowid.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus