Nie tylko polityka społeczna. Miasto ma nowe propozycje dla osób z niepełnosprawnościami

Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

– Chodzi o to, aby umożliwić tej grupie społecznej jak najbardziej pełne funkcjonowanie w życiu naszej gminy – mówi pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób z Niepełnosprawnościami Bogdan Dąsal.

W poniedziałek radni z Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Mieszkalnictwa jednomyślnie przyjęli Powiatowy Program Działania na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na Lata 2023-2026.

Jest to główny dokument, który wyznacza kierunki w jakich powinny zmierzać działania na rzecz osób niepełnosprawnych na terenie gminy Kraków. Program zawiera zadania cykliczne. Kwoty na ich realizację określone w harmonogramach, co roku przyjmowane są zarządzeniem prezydenta.

Jak przypomniał Dąsal, obecna jego edycja jest o tyle ważna, że weszła w życie ustawa o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

–  Po raz pierwszy w tym programie całe spektrum zadań zostało poszerzone w odniesieniu do tej ustawy. Zadań jest bardzo dużo, bo dziewięć priorytetów określa realizację 222 zadań, które różne komórki organizacyjne urzędu miasta realizują. Program ma horyzontalny charakter – dodał.

Te priorytety to:

  1. Wsparcie w Niezależnym Życiu osób z niepełnosprawnościami i innych osób ze szczególnymi potrzebami oraz ich rodzin
  2. Zabezpieczenie społeczne
  3. Dostępność
  4. Edukacja, w tym edukacja włączająca
  5. Praca i zatrudnienie
  6. Zdrowie
  7. Kultura, sport i turystyka
  8. Udział w życiu publicznym i politycznym
  9. Podnoszenie świadomości

Końcowy kształt projektu powstał na bazie dwóch edycji konsultacji z różnymi grupami zrzeszającymi osoby z niepełnosprawnościami. Wzięło w nich udział ponad 50 organizacji pozarządowych.

Nie tylko polityka społeczna. Te obszary działań samorządu ujęto w programie

- Zależało nam bardzo na tym, aby ten program szczegółowo odnosił się do różnych obszarów zadań zrealizowanych przez miasto, nie tylko w polityce społecznej, ale również w edukacji, infrastrukturze, kulturze i sporcie - przyznaje pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

Bogdan Dąsal podkreśla, że realizując takie zadania ważne jest także, by obrazować wszystkim mieszkańcom Krakowa jak istotny jest to obszar zadań, jak intensywnie zaangażowany jest w nie samorząd.

(Nie)Idealny program

Alicja Szczepańska podczas obrad komisji stwierdziła, że w programie brakuje kwestii związanej z promocją wszelkich informacji dot. bezpośrednio osób z niepełnosprawnościami. – Czy można bardziej zintensyfikować kwestie powszechnej dostępności, jeżeli chodzi o wiedzę? – pytała. – Brakuje mi tego we wszystkich programach. Z tym są bardzo duże problemy. Zgłaszają się do mnie osoby, które nie zdają sobie sprawy z przysługujących im różnych form wsparcia. Musimy brać pod uwagę, że nie wszyscy jesteśmy medialni – dodała.

Zgadzając się z tym zarzutem, Bogdan Dąsal stwierdził, że należałoby włączyć rady dzielnic do szerzenia informacji, których interesantami są osoby z niepełnosprawnościami.

W środę 14 czerwca odbędzie się sesja Rady Miasta Krakowa podczas której program zostanie poddany głosowaniu.